Bu Sanatçı Yıldız Savaşları Ekibinin Yapamadığı Kostümü Yaptı

0
Rancor evinde
Fisher, Rancor kostümünü Los Angeles'teki atölyesinde yaptı.

Jeremy Fisher, Kostümü İçin Saatlerce Uğraştı.

Rancor evinde
Rancor evinde
Fisher, Rancor kostümünü Los Angeles’teki atölyesinde yaptı.

Jeremy Fisher, ilk kostümünü tasarlarken 11 yaşındaydı: kendisini Yıldız Savaşları bağımlısı olarak tanımlayan Fisher, süt şişeleri ve kağıt hamuru kullanıp kendine zırh yaparak ve dolapları karıştırıp Wookie derisine benzeyen bir şeyler bularak Cadılar Bayramı için kendini ödül avcısı Boba Fett’e dönüştürmüş.

Son olarak kostüm düşkünü sanatçı, George Lucas’a meydan okurcasına bir canavar kostümü yapımına girişti. “Jedi’nin Dönüşü” filminde bir aktörün yırtıcı yaratık Rancor’u oynaması gerekiyordu. Ancak kostüm pek gerçekçi görünmüyordu. Bu yüzden film yapımcıları çubukla kontrol edilebilen bir kukla kullandılar. “Bu olay hayal gücümü harekete geçirdi.” diyor Fisher. “Yıldız Savaşları’nı yapan çocuklar bile bu kostümü tasarlayamamışlardı.”

Rancor yapım aşamasında
Rancor yapım aşamasında
Rancor kostümü, 2,000 dolara mal oldu ve yapımı saatleri buldu.

Geçen Nisan Fisher, Los Angeles’teki evinde yer alan atölyesinde Rancor’u yapmaya başladı. İlk önce PVC borular kullanarak T şeklinde bir yapı oluşturdu. Daha sonra ise zemin döşemelerinde kullanılan EVA köpüklerinden vücudunu ve uzuvlarını oluşturdu. Buruşuk ve siğilli derisi için vücudunu köpükle kapladı. “Hani şu koltuk minderlerinin içindeki yumuşak köpüklerden” diyor Fisher. Son olarak boya tabancası ile boyamış.

Çalışılarak geçirilen saatler ve harcanan 2,000 doların ardından Temmuz’da Rancor’u San Diego Comic-Con Fuarı’nda görücüye çıkardı. Fisher’in yaklaşık 2 metre boyunda ve 30 kilo ağırlığındaki devasa kostümü giymesi bir saati bulmuş. Fisher bu yaşadığı deneyimi, “Rancor kostümünü giymek aynı anda hem dağa çıkıp hem de maraton koşmaya benziyor” diyerek tanımlıyor. Her şeye rağmen bu kadar çabaya değdi: “Bugüne kadar yaptığım hiçbir şey bu kadar ilgi çekmemişti.”

Rancor At San Diego Comic-Con
Rancor, San Diego Comic-Con Fuarı’nda
Bitmiş halde Rancor kostümü yaklaşık 2 metre boyunda ve 30 kilo ağırlığında.

Yazar: Matt Giles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz