Mehtapta Kar, Ceres’te Su ve Daha Fazlası

0

Bu haftanın en beğendiğimiz görselleri:

 

1) Kasırga Takipçisi

Sekiz küçük uydudan oluşan Kasırga Küresel Takip Uydu Sistemi (Cyclone Global Navigation Satellite System – CYGNSS) isimli NASA görevi geçen hafta başladı. Görevi, kasırgaların nasıl ve ne zaman meydana geleceklerini hassas olarak tahmin ederek kasırgaların oluşumlarını iyice anlamak. Bu sistemin bir avantajı da, yalnızca kasırgaların meydana geldiği tropik bölgeler etrafında yoğunlaşmasıdır.
2) Kendi Teşhisini Koyan Hastalar

Uzay Yolu’ndaki trikorder cihazı birçok yönden tıbbi teknolojinin en uç noktalarından biridir. Trikorder, vücuttaki herhangi bir hastalığı teşhis edebilen bir tür el cihazıdır. 2012’de teknoloji şirketi Qualcomm, bu hayal ürünü cihaza benzer bir cihaz yaratmak için mühendisler ve doktorlar arasında XPRIZE yarışmasını başlattı. İki finalistin prototiplerine şöyle bir baktık. Bu prototipler, bize gelecekteki doktorlarımızın küçük ve ileri teknolojiye sahip tıbbi bir kutudan ibaret olabileceğini gösteriyor.

3) Kar Işığı

Geçtiğimiz iki hafta boyunca Kuzey Amerika’daki Büyük Göller etrafındaki topluluklar için hava şartları oldukça zordu. Bölge birkaç metre kar altında kaldı ve geçen hafta kutup hava kütlesi birkaç metre daha üstüne ekledi. Son derece loş ışık kaynaklarını dahi bile algılayabilen Suomi NPP uydusundaki Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometresi Takımı (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite – VIIRS) yukarıdaki görüntüyü aldı. Beyaz alanlar, dolunayın büyük kar yığınlarındaki yansımasını gösteriyor.

4) Konuşan Arabalar

İnsanoğlu direksiyon başındayken bir çok hata yapıp kazalara neden olabiliyor. Bunun en önemli nedeni çoğunlukla kötü iletişim becerilerine sahip olmamız. Yolları daha güvenli hale getirmek için ABD Ulaştırma Dairesi, otomobillerin birbirleriyle “konuşmaya” başlamasını istiyor. Arabaların çevresindeki diğer araçlarla iletişim kurmasını zorunlu hale getiren yeni teknoloji, gelecekte birçok kazayı önleyebilir.

5) Kuru Buz Baloncukları

Bu bağırsağı andıran karmaşık arazi oluşumları Mars’ın güney kutbunda yer almaktadır. Kutupları oluşturan kuru buzun (karbondioksit) deliklerle sonlanması ile oluşurlar. Zamanla hava yavaş yavaş içeri doğru sızar ve yüzeyi havaya kaldırır.

6) Buzlu Ceres

Bilim adamları, Mars ile Jüpiter arasındaki cüce gezegen Ceres’te su olduğu konusunda hemfikirler. Fakat geçen haftalarda yayınlanan yeni bir makale gezegende sıvı H2O’dan daha fazlasının olabileceğini gösteriyor. Özellikle kutup bölgelerine yakın yüzeyi ince bir buz tabakasıyla kaplı olabilir. Araştırmacılar, Ceres’i inceleyerek güneş sisteminde buzun nasıl oluştuğunu anlamaya çalışacaklar.

Yazar: Claire Maldarelli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz