SARS-CoV-2 Enfeksiyonlarının %45’e Kadarı Belirti Göstermiyor Olabilir

0
2490
iStock

Belirti göstermeyen enfeksiyonlara ilişkin Scripps Araştırma Enstitüsü’nün kamusal veri dizilerinde yaptığı bir çözümlemeye göre, virüsün bulaştığı olağanüstü miktarda insan hiç hastalık belirtisi göstermiyor.

Cuma günü Annals of Internal Medicine bülteninde yayınlanan bulgular, belirti göstermeyen enfeksiyonların, tüm COVID-19 vakalarının yüzde 45’i kadar büyük bir orana karşılık gelebileceğini öne sürüyor. Söz konusu vakalar, COVID-19’un başlangıçtaki ve şimdiki yayılışında önemli bir rol oynuyor. Rapor, salgını hafifletmek için temas takibi ve yaygın şekilde test yapılması gerektiğini vurguluyor.

Scripps Dönüşümsel Araştırma Ensitüsü kurucu ve yöneticisi, Scripps Araştırma Enstitüsü Moleküler Tıp bölümü profesörü tıp doktoru Eric Topol, şöyle söylüyor: “Virüsün sessiz yayılışı, onu kontrol etmeyi çok daha zor hale getiriyor. Bizim yaptığımız inceleme çalışması, test yapmanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Belirti göstermeyenlerin bu kadar yüksek bir oranda olması sebebiyle, testin kapsamını çok geniş tutmamız gerektiği aşikar. Yoksa virüs paçayı kurtarmaya devam edecek.”

Scripps Araştırma Enstitüsü/ScienceDirect. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here