HIV, Beyin Hücrelerinde Gizlenip Diğer Organlara Bulaşabilir

0
iStock

Fareler ve insan dokusu üzerinde yapılan yeni bir çalışmanın öne sürdüğüne göre HIV, antiretroviral tedaviler uygulandıktan sonra bile beyinde gizlenebilir ve daha sonra, tedavi durursa vücuttaki diğer organlara bulaşabilir.

AIDS’e sebep olan HIV virüsü tedavi edilmediği zaman, bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı vücudu savunmasız bırakıyor. Kombinasyonlu antiretroviral tedavi (veya cART), vücuttaki virüs miktarını önemli oranda azaltabiliyor ve bu sayede patojen tespit edilemez hale gelip, belirtiler büyük oranda kayboluyor. Tedavi gören insan ise artık başkalarına virüs bulaştırmıyor. Fakat cART’ın günlük şekilde alınması gerekiyor. Eğer tedavi duraksarsa, virüs vücutta gizlendiği sığınaklardan tekrar çıkabiliyor.

Perşembe günü (11 Haziran) PLOS Pathogens bülteninde yayınlanan yeni çalışma, bu saklanma yerlerinden birinin de astrosit adı verilen beyin hücrelerinde olduğunu öne sürüyor. Rapora göre astrositler, insan beynindeki toplam hücrelerin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Çalışmanın yazarları, enfekte olmuş bir insanda bu hücrelerin %1 ila %3’ünün HIV barındırabileceğini tahmin ediyorlar.

Nicoletta Lanese/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz