Şeffaf uçakta uçmak ister miydiniz?

0

Geleceğin uçaklarında pencere yerine OLED ekran olacak

Geleceğin yolcu uçaklarında “pencere kenarı” koltuk diye bir şey olmayabilir. İngiliz CPI firması kabin pencerelerini tümüyle kaldırarak duvarları inceltmeyi planlıyor. Bu pencerelerin yerini ise uçağın tüm iç duvarlarını kaplayarak etraflarındaki gökyüzünü gösteren OLED ekranlar alacak.

Ne ilginçtir ki CPI, OLED ekran satmıyor. Hedefi yakıt verimliliğini artırmak. Uçak ne kadar hafifse o kadar az yakıt harcıyor ve bu da daha az emisyona yol açıyor. Firma şöyle diyor:

“Uçağın ağırlığındaki her %1’lik azalma, %0,75 yakıt tasarrufu demek. Uçak hafiflerse az yakıt tüketir. Az yakıt tüketimi atmosfere daha az karbondioksit salınması demektir ve işletme giderlerini düşürür. Herkes kazançlı çıkar.”

Pencere yerine OLED ekran kullanmak, yolcuların gökyüzünün çok daha geniş bir kısmını görebileceği anlamına geliyor. OLED ekranlar ince, hafif ve esnek. Kabin duvarlarına ve tavanına paneller halinde döşenen ekranlar, uçağın dışındaki geniş açılı panoramik kameraların çektiği görüntüyü 150 dpi çözünürlükte gösterebiliyor. CPI büyük OLED paneli üretme teknolojisinin önümüzdeki 5 yıl içinde hazır olacağını öngörüyor. Bu iş için özel olarak penceresiz yapılmış uçaklar ise daha sonra çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz