Serbest Yapılan Fiziksel Faaliyet Sağlığa Faydalıyken, Mesleki Faaliyet Böyle Değil

0
16
Fotoğraf: Emma Simpson/Unsplash

Boş zamanlarda yapılan fiziksel faaliyet ile mesleki fiziksel faaliyetin, kalp damar hastalığı ve ömür uzunluğuyla birbirine zıt, bağımsız ilişkiler sergilediğini gösteren ilk büyük araştırma, Perşembe günü Avrupa Kardiyoloji Derneği’ne bağlı European Heart Journal bülteninde yayımlandı.

Danimarka’daki Ulusal Çalışma Ortamı Araştırma Merkezi’nde çalışan eş yazar Profesör Andreas Holtermann, şöyle aktarıyor: “Yaptığımız analizde birden fazla etmen için ayarlama yaptık ve söz konusu ilişkilerin yaşam şekli, sağlık koşulları veya sosyoekonomik durumla açıklanamadığını gördük.”

Dünya Sağlık Örgütü, sağlık için hem boş zamanlarda, hem de iş sırasında fiziksel faaliyet yapılmasını öneriyor. Önceki çalışmalarda, mesleki faaliyetin kalp hastalığı ile ölüm tehlikesinin artışıyla ilişkili olduğu öne sürülmüş. Fakat bu çalışmalar, söz konusu etkinin bedensel çalışmayla mı, çalışanların sağlıksız yaşam şekilleriyle mi yoksa düşük sosyoekonomik durumla mı (ör. düşük eğitim seviyesi) meydana geldiğini tam anlamıyla açıklayamayacak kadar küçük boyutluymuş.

Avrupa Kardiyoloji Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here