Sesleri En İyi Duyan Hayvan Hangisi?

0
51
Kolaj: Vizerskaya/iStock

Sesleri En İyi Duyan Hayvan Hangisi? Eski dostumuz yarasa, memeliler dünyasının işitme şampiyonu. Avının yerini belirlemek için ultrasonik sesler çıkarıyor ve bu sesler yankılanıp geri gelene kadar geçen süre miktarını ölçüyor.

Fakat görünüşe göre çok daha olağanüstü ses çeşitleri kullanan bir hayvan var. Bu hayvanın, yarasalara doğrudan bir cevap niteliği taşıdığı düşünülüyor.

İnsanların duyduğu aralığın dışında kalan seslere ultrason deniyor. Ultrasonik sesleri duymak o kadar da zor değil fakat insanlar, işitsel kabiliyetleri en mütevazı olan canlılardan. İskoçya’daki Strathclyde Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar mat renkli, genellikle sıkıcı ve bayağı bir güve olan petek güvesinin (Galleria mellonella) tüm hayvanlar içerisinde en olağanüstü işitme duyusuna sahip olduğunu keşfetmişler. 300kHz’e kadar ulaşan ses frekanslarını duyabilen bu güve, biz insanların önemsiz kabiliyetlerini yenilgiye uğratıyor. İnsanlar ise taş çatlasa yaklaşık 20kHz’e kadar duyabiliyor.

Petek güvesi. Fotoğraf: Anonim


Araştırmacılar, güvenin bu olağanüstü işitme duyusunu çoğunlukla ana avcısını atlatmakta kullandığını düşünüyor; yani yarasayı… Doğal yaşam alanları olan Avrasya’da çok yaygın görülen petek güvesi, çeşitli tip yarasalar için egzotik tür (sonradan gelen tür) niteliği taşıdığı Kuzey Amerika’da da görülüyor. Sesle yer belirleme, yarasalar için oldukça etkili bir davranış çünkü çok olağandışı. Bir yarasanın avı, hedeflendiğini fark etmiyor. Bu yüzden petek güveleri, hedef olmaktan kaçınmak amacıyla yarasanın en büyük silahını duymak üzere evrimleşmiş.

Güvelerin bu yüksek frekanslı kabiliyetlerini, yarasaların duyma aralığının dışında kalan diğer güvelerle iletişim kurmak için kullanması da mümkün.

Çalışma Biology bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Yazar: Dan Nosowitz/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here