Dronegun

Bu Silah, Radyo Dalgaları ile Dronları Kibarca İndiriyor.

Dronegun

Dronegun
Tüfek görünümlü Dronegun, dronların sinyallerini karıştırmak ve onları kontrol edebilmek için antenlerden oluşmuş bir dron silahıdır. Güç kaynağı kullanıcının sırtında yer alır.

Bazen kötü amaçlar için de kullanılan dronlar, sensorlar ve radyo dalgaları yardımı ile uçarlar. Irak’taki terör örgütlerinden İŞİD, dronların bu özelliklerini kullanıp bir hava ordusu kurarak düşmanlarına saldırıyor. Öldürmek amacıyla kullanılan ufak, ölümcül dronlar savaş alanlarında yeni görünmeye başladığından bazı şirketler dronları etkisiz hale getirmek için yeni silahlar üzerinde çalışıyorlar.

En son çıkanlardan bir tanesi de DroneShield tarafından üretilen “Dronegun”. Firma, silahın 1.5 km menzili olduğunu ve anında dron operatörüne video aktarımını kestiğini iddia ediyor. Dronegun’un bilgisayara bağlı antenleri ve silaha benzer görünümü ile piyasadaki diğer dron tüfeklerinden pek farkı yok.

Daha önce Battalle Memorial Enstitüsü tarafından üretilmiş bir dron-savar anten-tüfeği olan DroneDefender’den bahsetmiştik. DroneDefender’in Irak’ta kullanıldığına dair fotoğraflar görmüştük. Birleşik Devletler dışında kullanılması mantıklı çünkü DroneShield’in Dronegun sayfasındaki uzun ve açıklayıcı feragatnamesinde şöyle bir ifade yer alıyor: “Bu cihazın, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve kurumları haricinde Birleşik Devletlerde satılmasına veya kiralanmasına izin verilmemektedir.” Ta ki FCC tarafından yetkilendirilene kadar. Neden mi FCC? Çünkü bu tip antenler cihazların sinyallerini karıştırıp onları kontrol ediyorlar ve radyo sinyalleri göndererek pilotların verdiği komutlara müdahale edebiliyorlar. Musul çevresindeki savaş alanlarında ne kadar başarılı olduklarını gösterseler de sinyal karıştırıcı cihazların Birleşik Devletler sınırları içinde kullanımı yasak.

Oldukça basit bir anten tüfeği ve Parrot dronlarında bilinen bir devreden çıkarma yöntemi kullanan West Point öğrencileri, geçen yaz rakiplerinin kullandığı dronları etkisiz hale getirerek indirme ve manevra yaptırma eğitimi aldılar.  Gelecekteki ordu personelini yarının olası savaş türlerine hazırlamayı amaçlayan bu eğitimden, birçok firmanın bu yeni tehdide karşı yeni dron-savar silahlar üretmeleriyle birlikte beklenenden daha erken faydalanılabilir.

Şunu da belirtmekte fayda var; İŞİD’in patlayıcı yüklü dronları, birçok insanı ölümüne neden olan eylemlerde kullandıkları bomba yüklü araçlar ile kıyaslandığında oldukça etkisiz kalmaktadır. Çoğu dron birkaç kilo taşıyabiliyorken bomba yüklü araçlar yüzlerce kilo patlayıcı madde taşıyabilir.

Aşağıda Dronegun ile alakalı videoyu izleyebilirsiniz.

 

Yazar: Kelsey D. Atherton

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir