Bu Silah, Radyo Dalgaları ile Dronları Kibarca İndiriyor.

1
Dronegun
Dronegun
Dronegun
Tüfek görünümlü Dronegun, dronların sinyallerini karıştırmak ve onları kontrol edebilmek için antenlerden oluşmuş bir dron silahıdır. Güç kaynağı kullanıcının sırtında yer alır.

Bazen kötü amaçlar için de kullanılan dronlar, sensorlar ve radyo dalgaları yardımı ile uçarlar. Irak’taki terör örgütlerinden İŞİD, dronların bu özelliklerini kullanıp bir hava ordusu kurarak düşmanlarına saldırıyor. Öldürmek amacıyla kullanılan ufak, ölümcül dronlar savaş alanlarında yeni görünmeye başladığından bazı şirketler dronları etkisiz hale getirmek için yeni silahlar üzerinde çalışıyorlar.

En son çıkanlardan bir tanesi de DroneShield tarafından üretilen “Dronegun”. Firma, silahın 1.5 km menzili olduğunu ve anında dron operatörüne video aktarımını kestiğini iddia ediyor. Dronegun’un bilgisayara bağlı antenleri ve silaha benzer görünümü ile piyasadaki diğer dron tüfeklerinden pek farkı yok.

Daha önce Battalle Memorial Enstitüsü tarafından üretilmiş bir dron-savar anten-tüfeği olan DroneDefender’den bahsetmiştik. DroneDefender’in Irak’ta kullanıldığına dair fotoğraflar görmüştük. Birleşik Devletler dışında kullanılması mantıklı çünkü DroneShield’in Dronegun sayfasındaki uzun ve açıklayıcı feragatnamesinde şöyle bir ifade yer alıyor: “Bu cihazın, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve kurumları haricinde Birleşik Devletlerde satılmasına veya kiralanmasına izin verilmemektedir.” Ta ki FCC tarafından yetkilendirilene kadar. Neden mi FCC? Çünkü bu tip antenler cihazların sinyallerini karıştırıp onları kontrol ediyorlar ve radyo sinyalleri göndererek pilotların verdiği komutlara müdahale edebiliyorlar. Musul çevresindeki savaş alanlarında ne kadar başarılı olduklarını gösterseler de sinyal karıştırıcı cihazların Birleşik Devletler sınırları içinde kullanımı yasak.

Oldukça basit bir anten tüfeği ve Parrot dronlarında bilinen bir devreden çıkarma yöntemi kullanan West Point öğrencileri, geçen yaz rakiplerinin kullandığı dronları etkisiz hale getirerek indirme ve manevra yaptırma eğitimi aldılar.  Gelecekteki ordu personelini yarının olası savaş türlerine hazırlamayı amaçlayan bu eğitimden, birçok firmanın bu yeni tehdide karşı yeni dron-savar silahlar üretmeleriyle birlikte beklenenden daha erken faydalanılabilir.

Şunu da belirtmekte fayda var; İŞİD’in patlayıcı yüklü dronları, birçok insanı ölümüne neden olan eylemlerde kullandıkları bomba yüklü araçlar ile kıyaslandığında oldukça etkisiz kalmaktadır. Çoğu dron birkaç kilo taşıyabiliyorken bomba yüklü araçlar yüzlerce kilo patlayıcı madde taşıyabilir.

Aşağıda Dronegun ile alakalı videoyu izleyebilirsiniz.

 

Yazar: Kelsey D. Atherton

1 Yorum

  1. Radyo dalgaları aslında düşünülen sinyal oluşumlarından farklıdır. Dalgaları oluşturan elektronların tamamdır. Bütün sinyaller elektronlardan oluşur. Radyo sinyalleri sanıldığı gibi dalgalardan oluşmamaktadır. Radyo sinyalleri dalga şeklinde birbirini takip eden elektronlardan oluşmaktadır. Bütün sinyaller elektronlardan oluşur. Radyo sinyalleri dalga şeklinde birbirini takip eden düşük Manyetik etkiye sahip elektronlardan oluşmaktadır. Frekansın yükselen tepe noktasına doğru elektron yükü artmaktadır. Radyo dalgaları bir ışımadır. Bu ışıma akkor lambanın görünür ışığı şeklinde ışığını yaymaktadır. Yayılan bu elektronların frekans arttıkça ışık şeklinde yayılan elektron miktarı artar. Aynı zamanda frekans arttıkça radyo dalgaları sanılarak yayılan yüklü enerji elektronlarının bobin üzerinden fırlama hızları arttığı için herhangi bir noktaya çarpan elektronların sıçrama uzaklığı da fazla olur. Bu sebebten yüksek frekanslar daha çok yansıma özelliğine sahiptir. Yüklü bu elektronlar atmosfer ortamında enerji kayıplarına çok fazla uğrarlar. Aynı zamanda yüklü elektron demetleri olan bu radyo enerjisi sürekli yansıma halindedir. Yansıma halinde olan bu elektronlar asla kaybolmaz enerjileri sonsuza kadar ölçülemeyecek kadar yansıma halinde azalır. Bilim bunu keşfedecektir. 31.10.2017 Ümit Edikli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz