Silikon Olmayan Bilgisayar Transistörlerinde Umut Vadeden Yeni Keşif

1
Geleneksel olarak silikondan yapılan bir katı hal bellek levhası. MIT

Bir malzeme, bilgisayar yongaları ve transistörlerinin üretiminde onlarca yıl boyunca o kadar fazla egemen oldu ki, dünyanın teknoloji başkenti Silikon Vadisi’ne ismini verdi. Fakat silikonun saltanatı sonsuza kadar devam etmeyebilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, InGaAs (indiyum galyum arsenür) adı verilen bir alaşımın, daha ufak ve enerji bakımından daha verimli transistörler oluşturulmasında potansiyel taşıyabileceğini bulmuşlar. Araştırmacılar daha önce, InGaAs transistörlerinin performansının ufak ölçeklerde gerilediğini düşünüyormuş. Fakat yapılan bu yeni çalışma, bu bariz gerilemenin aslında malzemeden kaynaklanmadığını gösteriyor.

Elde edilen bulgular, günün birinde bilişim gücü ile verimliliğinin silikon ile mümkün olanın ötesine taşınmasına yardım edebilir. Çalışmanın baş yazarı Xiaowei Cai, “Çok heyecanlandık” diyor. “Bu sonucun camiayı, InGaAs’ın transistörlerde bir kanal malzemesi olarak kullanımını araştırmaya devam etmeye teşvik etmesini umuyoruz.”

Transistörler, bir bilgisayarın yapı taşları. Elektrik akımını durdurarak veya serbest bırakarak anahtar görevi gören bu yapılar, iklim değişiminin canlandırılmasından YouTube’da kedi videoları oynatmaya kadar sersemletici bir hesaplama düzenine yol açıyor. Bir dizüstü bilgisayarda, milyarlarca transistör bulunabiliyor. Hesaplama gücünün, onlarca yıldır olduğu gibi gelecekte de ilerlemesi için, elektrik mühendislerinin daha ufak, daha sıkı yerleştirilmiş transistörler geliştirmesi gerekecek. Silikon, transistörlerde bugüne kadar en gözde yarı iletken malzeme olmuş. Fakat InGaAs, muhtemel bir rakip haline geldiğinin işaretlerini gösteriyor.

Elekronlar, InGaAs’dan düşük sıcaklıkta bile kolaylıkla geçebiliyorlar. Cai, bu malzemenin “muhteşem elektron nakletme özellikleriyle bilindiğini” söylüyor. InGaAs transistörler, sinyalleri hızlı biçimde işleyebiliyor ve daha hızlı hesaplamalara yol açabiliyor. Üstelik InGaAs transistörler, nispeten düşük bir gerilimde çalışabiliyor; yani bir bilgisayarın enerji verimliliğini artırabilirler. Bu yüzden InGaAs, bilgisayar transistörlerinde umut veren bir malzeme olarak görülüyor.

Daniel Ackerman/Massachusetts Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

1 Yorum

  1. 4. Satırda yanlış bir tanımlama olabilir mi?
    InGaAs ın açılımı; (İndiyum Galyum ArSenür) mü?
    Yoksa (İndiyum Galyum Arsenit) mi? <-Ben doğrusu bu..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz