Şimdi de Aşı Karşıtı Ev Hayvanı Sahipleri Var

0

Köpek parkında dikkatli olun! Şimdi de aşı karşıtı ev hayvanı sahipleri var. Muhtemelen şimdiye kadar da etraftalardı ama New York dergisine konuşan bazı veterinerler küçük arkadaşlarına aşı vurmaya istekli olmayanların sayısının giderek arttığını söylüyor. Aşısına karşı çıkılan hastalıklar içerisinde ölümcül olabilecek “köpek gençliği hastalığı” ve “parvovirüs” de var. Neyse ki çoğu ülkede kuduz aşısı yasalarca zorunlu kılınıyor ve çoğu ülkede aşısız hayvanlar toplanıyor. Yani muhtemelen kedi ve köpeklere bu aşılar yapılıyor.

Çocuklarda olduğunun aksine, ABD’de kedi ve köpeklerin kaçının bütün önerilen aşıları olduğunu takip eden bir sistem yok. Yani problemin ne kadar ciddi olduğu belli değil; hayvan hastalıklarının hangi alanlarda daha yoğun olduğu olsun ya da ne derece arttığı olsun. New York dergisi, ulusal çapta bir sayım yapılmamasına rağmen köpek gençliği hastalığının arttığını belirtiyor.

Genel olarak insan üzerinde uygulanan aşılar, veterinerlerin de çözümler bulmasını sağlıyor. Evcil hayvanlarda da obezite insalarda olduğu kadar arttı son yıllarda. Son zamanlarda yoğun “hayat sonu tedavileri” veteriner tıpta yerini almaya başladı ve genel olarak, birinde bulunan uygulama, diğerinde de uygulanmaya başlandı.

İnternetten evcil hayvanların aşılanmasına karşı çıkılan makaleleri hızlıca taradığınızda aşıya karşı olan ebeveynlerin de sahip olduğu o bilimsel olmayan korkulara rastalayacaksınız: aşılar eklem iltihaplarına, diyabete ve hatta kansere sebep oluyor. Hatta bir makale aşı olan köpeklerin otistik olduğunu bile yazıyor. Köpekler bazı sağlıklı olmayan ve tekrar eden davranışlar oluşturabiliyorken uzmanlar bir köpeğin otistik olup olmadığını anlayamayacağımızı söylüyor, çünkü dünyaya bir köpek gibi bakamıyoruz ve onun beyninde neler olup bittiğini göremiyoruz.

Herneyse, bu hayvanlar üzerindeki aşı etkisi iddiaları insanlar üzerindeki iddialarla aynı. Köpekler ile ilgili olan bu konuda desteklenen araştırmalar az da olsa var fakat bu girişimler insanlarda olanlar kadar fazla değil. Köpek aşıları, tıbbi aşılarda da olduğu gibi, yan etkiler ortaya çıkarabiliyor fakat her bireyde değil. Hayvan sahipleri yan etkilerle ciddi hastalıkları karşılaştırıp aşılara karşı tavırlarını buna göre almalılar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz