Sinekkuşu Boyutundaki Dinozor, Aslında Bir Kertenkele Olabilir

0
Araştırmacılar, bu kafatasının ilk önce kuş benzeri bir dinozora ait olduğunu düşünmüşler. Şimdiyse yeni bulgular, bunun bir kertenkelenin kafası olduğunu akla getiriyor. Lida Xing

Minicik ve tüylü bir dinozora atfedilen bir fosil, aslında bir dinozor olmayabilir. Yeni araştırmaya göre o bir… kertenkele olabilir. Nature bültenindeki bir ifadeye göre Mart ayında yayımlanan ve “Myanmar’da Kretase döneminden kalma Sinekkuşu boyutundaki dinozor” başlığını taşıyan bu çalışma, yeni eleştiriyle birlikte dün bültenden geri çekilmiş.

Canlının 99 milyon yıllık kafatası, bilim insanları onu Myanmar’daki (eski ismi Burma) bir madende keşfettiklerinde kehribara gömülü haldeymiş. Canlı, kuş benzeri kafası ve yaklaşık süper keskin 100 civarı dişiyle birlikte biraz tuhaf bir şey olsa da; araştırmacılar bunun, muhtemelen şimdiye dek bulunmuş en ufak dinozor olduğuna karar vermişler. (Daha önce bildirildiği üzere, muhtemelen sadece 2 gram ağırlığında.)

Hayvanın (Oculudentavis khaungraae) kuş benzeri bir dinozor mu yoksa bir kertenkele mi olduğu, çalışmayı yürüten bilim insanlarına göre bulguların önemini azalmıyor. Çalışmanın ortak baş araştırmacısı ve Çin Bilimler Akademisi’nde kıdemli omurgalı taşılbilim profesörü olan Jingmai O’Connor, “Bu canlı gerçekten çok ilginç bir hayvan ve ister tuhaf bir kuş olsun, ister kuş kafalı tuhaf bir kertenkele; esasında önemli bir keşif.”

Laura Geggel/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz