Sınır Tanımayan Gökbilimciler, Güneş Tutulması İçin Etiyopya’ya 16.000 Gözlük Bağışladı

0
Sınır Tanımayan Gökbilimciler, yaklaşan bir güneş tutulmasında kullanılmak üzere bağışlamadan önce binlerce tutulma gözlüğünü güvenlik amacıyla kontrol ediyor. Sınır Tanımayan Gökbilimciler

Kâr amacı gütmeyen Sınır Tanımayan Gökbilimciler grubu, bu sabahki “ateş çemberli” dairesel tutulma için Etiyopya’ya 16.000 geri dönüştürülmüş tutulma gözlüğü gönderdi. Gökyüzünü izleyenler, bu sayede Ay’ın Güneş’in önünden geçişini güvenli şekilde seyretme fırsatı buldu.

Organizasyon, Explore Scientific şirketiyle işbirliği yaparak; 21 Ağustos 2017’de Amerika kıtası boyunca gerçekleşen Güneş tutulmasından sonra “nazikçe kullanılmış” tutulma gözlüklerini toplamış. Tutulma gözlükleri, insanların gözlerine zarar vermeden güvenli bir şekilde Güneş’e bakmasına olanak sağlıyor.

Bu iki grup, ABD çapındaki kütüphaneler, okullar, müzeler, belediye binaları, polis istasyonları, milli parklar, sosyal merkezler ve işyerlerinde bulunan 1.000’den fazla toplama merkezi kurmuş. Sınır Tanımayan Gökbilimciler’den yapılan açıklamaya göre, toplama kampanyasının sonunda 5 milyondan fazla geri dönüştürülmüş tutulma gözlüğü bağışlanmış.

Samantha Mathewson/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz