2020’nin ‘Ateş Çemberli’ Güneş Tutulması, Afrika ve Asya’da İzleyenlerin Gözünü Kamaştırdı

0
1745
Jewel Samad, Manjunat Kiran, Sanjay Kanojiya, Dibyangşu Sarkar, Saccad Hüseyin/AFP

Güneş ve Ay, bugün (21 Haziran) göz kamaştırıcı “ateş çemberi” tutulmasında bir araya geldi ve Afrika’nın, Asya’nın bazı kısımları ile daha birçok yerde izleyenleri büyüledi.

Dairesel Güneş tutulması şeklinde de bilinen bu Güneş piyesi sırasında Ay, Güneş’in büyük kısmını (hepsini değil) kapattı. Bu tür bir tutulma sırasında, Ay’ın kenarı etrafında parlak bir “ateş çemberi” oluşuyor. Tutulma bu sabah (21 Haziran) TSİ 06:45’te (0345 GMT) başladı ve Türkiye saatiyle öğleden sonra 12:34’e (1034 GMT) kadar sürdü.

Tutulmanın “ateş çemberi” kısmı; Ay, Güneş ve Dünya hizaya girdiği zaman (tutulmanın en fazla olduğu anda) ve TSİ 09:40’ta (0640 GMT) gerçekleşti.

Dünya genelinde bu olayı herkes görememiş olsa da, muhtemelen milyonlarca kişi tam veya kısmi şekilde görebildi. Tutulmanın ön koltukta izlendiği yerler arasında Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Sudan, Etiyopya, Kızıldeniz, Yemen, Suudi Arabistan, Umman, Umman Körfezi, Pakistan, Hindistan, Çin, Tayvan, Filipin Denizi (Guam’ın güneyi) ve Avustralya’nın kuzeyi yer alıyor. İşte, muhteşem görüntülerden bazıları…

Chelsea Gohd/Space. Ç: O.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here