Sitokin Tedavisi Uygulanan Fareler, ‘Terleyerek’ Yağ Kaybediyor

0
Tasvir: Pensilvanya Üniversitesi

Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların iki gün önce Science bülteninde yayımladığı yeni bir çalışmaya göre obez farelerin TSLP şeklinde bilinen sitokinle tedavi edilmesi, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında karın yağının önemli miktarda kaybolmasını ve kilo verilmesini sağlıyor. Ayrıca bu yağ kaybı, besin alımının azalması veya metabolizmanın hızlanmasıyla da ilişkili değil. Araştırmacılar bunun yerine, TSLP’nin bağışıklık sistemini uyararak cildin yağ üreten yağ bezlerinden lipit yaymasını sağladığını keşfetmişler.

Penn’de patoloji ve laboratuvar tıbbı yardımcı profesörü olan baş araştırmacı Taku Kambayaşi, “Bu daha önce hiç görülmemiş bir bulgu” diyor. “Yağ kaybının, ciltte enerji yönünden zengin sebum biçiminde kalori salgılanmasıyla gerçekleşebileceğini gösterdik. Bu sürecin hormon dışı bir yöntemle teşvik edildiğini gösteren ilk grup olduğumuzu düşünüyoruz. Bulgular, vücudun bağışıklık sisteminin beklenmedik bir rol oynadığını gösteriyor.”

Kambayaşi’nin söylediğine göre hayvan modelinde elde edilen bulgular, sebum üretiminin bağışıklık sistemi yardımıyla artırılmasının, insanlardaki obezlik tedavisinde bir strateji olma ihtimalini destekliyor.

Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz