Sizi Yaşlı Gösteren Rus Yapımı Fotoğraf Uygulaması, Verilerinizi Saklıyor Mu?

0

KEVIN WEBB

FaceApp, fotoğraflardaki insanları çok daha yaşlı gösteren bir yaş filtresi sayesinde, Google Play ve Apple’ın App Store mağazasındaki en meşhur ücretsiz uygulama haline geldi. Geçtiğimiz hafta internette çok sayıda yaşlı ünlü ve sıradan FaceApp kullanıcısının fotoğrafı paylaşılsa da, FaceApp’in kullanıcı verilerini nasıl işlediği merak ediliyor ve bu konudaki endişeler giderek artıyor.

FaceApp ilk olarak 2017 yılında meşhur olmuştu. Bu uygulama, yapay zeka kullanarak insanların suratlarını çeşitli filtrelerle değiştiriyor. FaceApp’e eklenen fotoğraflar, işlenmek amacıyla bir sunucuya yükleniyor ve sonra kullanıcıya geri gönderiliyor.

FaceApp’in kağıt üzerindeki politikasını anlamak

FaceApp’in hizmet şartları, şirkete; kullanıcılar tarafından yüklenen fotoğraf ve diğer bilgileri ticarî amaçlarla kullanma izni veriyor. Bu bilgiler arasında kullanıcıların isimleri, birbirlerine olan benzerlikleri ve sesleri de var. Hizmet şartları ayrıca, FaceApp’in; kullanıcı verisi uygulamadan silindikten sonra bu veriyi saklamaya devam edebileceğini de söylüyor.

Şirket, bu verilerin “belli yasal zorunlulukları” yerine getirmek amacıyla tutulabileceğini; fakat bu verilerin ne kadar uzun süre tutulabileceği konusunda sınırlama olmadığını söylüyor.

Dahası, FaceApp’in gizlilik politikası; uygulamanın topladığı tüm bilgilerin, FaceApp ve onun bağlı şirketlerinin işletildiği ülkelerde saklanabileceğini ve buralara gönderilebileceğini söylüyor. Bu durum, kullanıcı fotoğraflarının ve uygulama verisinin; uygulamanın geliştirme takımının bulunduğu ülke olan Rusya’da saklanabileceği anlamına geliyor.

TechCrunch sitesi, FaceApp’in ABD’de Google ve Amazon’un sunucularını kullandığını bildiriyor.

FaceApp ise, yorum talebine hemen cevap vermedi.

FaceApp, gizlilik endişelerinin ele alındığı bir açıklama yayınladı

FaceApp, gizlilik endişeleri karşısında kendi politikasını açıklığa kavuşturmak amacıyla TechCrunch sitesine ayrıntılı bir açıklama göndermiş. Hizmet şartları, verilerin hâlâ Rus geliştirme takımına aktarılabileceğini öne sürse de; şirket, kullanıcı verilerinin sunucu tarafında kaldığını söylüyor.

FaceApp; sunucuda saklanan verilerin, düzenleme işlemini kullanıcılar açısından daha verimli hale getirmek amacıyla tutulduğunu ve fotoğrafların genellikle iki gün içinde silindiğini söylüyor.

Şirket ayrıca, bütün kişisel bilgilerin sunuculardan silinmesine yönelik kullanıcı taleplerini kabul ettiğini de söylüyor. Ancak FaceApp, destek takımının bu talepleri biriktirdiğini söylüyor. FaceApp ayrıca, kullanıcıların yüzde 99’unun oturum açmamayı tercih ettiğini ve bu yüzden, kimlik bilgisi bakımından fazla bir şeyleri olmadığını aktarıyor.

Rus teknoloji şirketlerine yönelik eleştiriler artıyor

Birleşik Devletler eski özel müşaviri Robert Müller’in dairesi, 2016 başkanlık seçimini etkilemeye hedefleyen büyük bir sosyal medya kampanyasıyla ilişkili suçlar sebebiyle geçen sene bir düzineden fazla Rus vatandaşına ceza vermişti. Rusya merkezli İnternet Araştırma Kuruluşu; Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında sahte kimliklerle sahte haber ve propaganda yaymıştı.

Rusya’daki bazı kötü aktörlerin faaliyetleri, Rusya merkezli her şirketi zan altında bırakmamalı; ancak bazı FaceApp kullanıcıları ve muhalifleri, FaceApp’e yüklenen isim ve fotoğraflarının nihayetinde kötü amaçla kullanılabileceğinden veya yanlış şirketlere gideceğinden mantıklı olarak endişeleniyorlar. FaceApp’in açıklaması, verilerin üçüncü taraf şirketlere satılmayacağını ve bu verilerin Rusya’ya aktarılmadığını belirtiyor.

iPhone’un fotoğraf güvenliği konusundaki tutumu sebebiyle, FaceApp’in iOS sürümüyle ilgili fazladan bazı güvenlik endişeleri de bulunuyor. Kullanıcılar, FaceApp ve diğer uygulamaların tüm fotoğraf kütüphanelerini görmesini iPhone ayarlarından engelleyebiliyor fakat TechCrunch, iOS 11’de bir açık bulunduğunu ve bu açığın da; eğer kullanıcı izin verirse, uygulamalara tek seferde bir fotoğrafa erişim izni sağladığını aktarıyor.

Güvenlik uzmanları, şimdiye kadar FaceApp’in mevcut sürümünde olağandışı bir uygulama tespit etmemiş; ancak tüm uygulamalarda olduğu gibi, kullanıcıların fotoğraf ve diğer kişisel bilgileri paylaşırken kontrolü ellerinde bulundarmaya dikkat etmeleri gerekiyor.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz