Skynet Anti-Dron Tüfeği Havadaki Sinyalleri Karıştırıyor

0
Skynet Anti-Dron Tüfeği
Skynet Anti-Dron Tüfeği

Zaman yolculuğu yapan bir suikast robotunu anlatan 1984 yapımı Terminatör filminin , popüler anlamdaki dronların anlaşılmasında büyük bir etkisi oldu.Terminatör evreninin merkezinde, kendini korumak için insanları yok eden bir yapay zekâ olan SkyNet yer almaktaydı.Terminatörden bahsetmemin tek nedeni 2016 yılına ait bu garip ve gerçek şeye bir giriş yapmaktı : artık kendini Skynet olarak tanımlayan ve anti-dron silahları üreten bir firma var.
Bu isim, aslında hiçbir anlam ifade etmiyor : Skynet insan avlayan robotlardan oluşan bir sistemdi, öyleyse tek başına insanları robotlardan koruyan bir anti-dron tüfeği gerçekte John Connor gibi daha farklı bir şekilde isimlendirilmeliydi.

Ürüne gelirsek : Skynet tüfeği, güç kaynağının olduğu sırt çantasını saymazsak kabaca 6 kg geliyor.Şarj süresi 90 dakika olan silahın bekleme süresi, tüfeği yapan Tayvanlı firma HiGH+MiGHTY’e göre 15 saat ve devamlı olarak çalışma süresi 2 saat.Cihazın kapsama alanı ise herhangi bir engelle karşılaşmadığı sürece 2 kilometre.

Dronu durdurmaya gelince, Skynet sistemini gösteren bir videoda, cihaz önce dört pervaneli bir dronun GPS sinyallerini engelliyor ve daha sonra kamera yayınını kesiyor. Videonun sonunda hedef alınan drone yere iniyor. Yalnız videonun bu kısmı çok açık değil.Çünkü dronun , Skynet’in zorlamasıyla mı yoksa pilotunun tercihiyle mi iniş yaptığı anlaşılmıyor.Skynet’in üreticileriyle iletişim kurma girişimlerimiz bu yazı hazırlandığında henüz sonuç vermemişti.

Az çok birbirine benzeyen başka anti-dron araçları da bulunmakta. West Point askeri öğrencileri, bu yaz eğitimlerinin bir parçası olarak bir gösteri siber-tüfeği kullandı , ayrıca Battelle Dron Önleyici (Battelle Drone Defender) tüfeği, bu yılın başlarında Irak’ta kullanılmaya başlandı.Dron sinyallerini karıştırmak ve bunu tüfeklerle yapmak, dört pervaneli dronları etkisiz hale getirmenin tek yolu değil.Ağ atan bazukalardan tutun da eğitilmiş polis kartallarına kadar geniş bir yelpazede anti-dron sistemleri mevcut olabiliyor.

Aşağıda bazı sebeplerden dolayı bir uzaylıyı andıran Skynet anti-dron tüfeğinin videosunu izleyebilirsiniz:

 


Çeviren : Hasan Barış Karayel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz