Soğutmada Yükselen Enerji Talebi

0
137
Klima ile yapılan soğutma, 2050 yılında küresel CO2 yayılımlarının %40'a kadarını oluşturabilir. Fotoğraf: Pixabay

Küresel sıcaklık ortalaması, iklim değişimi sebebiyle önümüzdeki onlarca yıl içinde artış gösterecek. Bu durum, klima kullanılan gün sayısını da artıracak. Bir binanın, iç mekandaki sıcaklığın rahat bir seviyede tutulacağı kadar soğutulduğu klima kullanımı; ortam sıcaklığının belli bir eşiğin üzerinde olduğu saat miktarıyla ölçülüyor. Yükselen değerler, hanelere daha fazla klima takılmasına yol açabilir. Bu durum, halihazırda iklim değişimi ve nüfus artışı sebebiyle artması beklenen soğutma amaçlı enerji talebinin yükselmesine yol açabilir.

Isıtma ve soğutma arasında başa baş yarış

İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarları’nda (EMPA) çalışan araştırmacılar, bu artışın İsviçre’de ne kadar büyük olabileceğini daha iyi anlamak için NEST araştırma ve yenilik binasının ısıtma ile soğutma gereksinimlerini analiz etmişler. EMPA Şehir Enerji Sistemleri Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırma görevlisi olan Robin Mutschler şöyle açıklıyor: “Ortam sıcaklıklarını dahil ederek, İsviçre’ye yönelik iklim senaryolarına dayalı olarak binaların gelecekteki ısıl enerji talebini yansıttık. İklim değişimine ilaveten, nüfus artışını ve artan klima kullanımını da hesaba kattık.”

Elde edilen sonuçlar, soğutma enerjisine yönelik talepte önemli bir artış öngörüyor: Bütün İsviçre’nin klimalara bel bağladığı en olağanüstü senaryoda, yüzyılın ortası itibarıyla neredeyse ısıtma için gereken miktarda enerjiye soğutma için ihtiyaç duyulacak. Rakamlarda bu değer, ısıtmada yıl başına yaklaşık 20 terawatt saate (TWh) ve soğutmada 17,5 TWh’ye tekabül ediyor. Gereken soğutma enerjisi, teknolojiden bağımsız şekilde hesaplanmış. Eğer söz konusu enerji bir ters valf işlemiyle sağlanırsa (ör. soğutma için COP 3 ile), 15,7 TWh’lik soğutma enerjisinin elektrik talebi yaklaşık 5,8 TWh oluyor.

Çalışma Applied Energy bülteninde yayımlandı.

Loris Pandiani/EMPA. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here