Şok Tabancaları Ölümcül Olabiliyor!

0

Şok tabancaları neredeyse 100 ülkede kullanımda. Öfkeli saldırganları etkisiz hale getirmek için kullanılan bu alet, güvenli olduğu için kullanılmaya başlanmıştı. Ancak gerçekten de öyle mi? British Medical Journal’da yayınlanan bir makaleye göre öyle değil. Hatta kardiyolojik sorunlara yol açabiliyor.

Aletler 10 metre uzaklıktaki saldırganlara etki edebiliyor. En çok kullanılan modelli ise X26 Bu yüzden denemeler bu modeller kullanılarak yapıldı. Denemeler sonucunda aletin, gözden akciğerlere kadar vücudun birçok yerine etki eden sorunlara yol açtığı görüldü. Amnesty International’ın iddialarına göre 1990 – 2012 yılları arasında bu aletler 490 kişinin ölümüne yol açtı.

Şu ana kadar bu aletlerin kardiyolojik sorunlara yol açıp açmadığı net değildi. Tahminlere göre, şok tabancaları kalp ritmini bozuyor olabilirdi. Bazı araştırmalar ise bu aletlerin sakıncasının olmadığını belirtmeye devam ediyordu. Ancak bu araştırmaların objektif bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği soru işaretiydi. Geçtiğimiz yıllarda, 17 yaşındaki bir kişinin bu silahla vurulduktan 37 saniye sonra ölmesi ise üreticileri tamamen ateşe atmış oldu.

Güncel araştırmaların ve yaşanan olayların varlığı, bu aletlerin kullanımını engelleyecek gibi görünmüyor ancak davalarda kullanılabilecek veriler mevcut. Her ne olursa olsun bu silahların kullanımı çok iyi öğretilmeli ve rastgele kullanımdan kaçınılmalı. Çünkü insan hayatı, bazı durumlarda, her şeyden önce geliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz