Sonos Hoparlör Sistemleri Geliştiriliyor!

0

screen_shot_2016-08-30_at_10-34-17_am

Sonos New York’taki basın toplantısında ürünlerindeki yeni yazılım özellikleri ve sanal asistan kullanımı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Şimdiye kadar pazarda salt hoparlör olarak yer almasına rağmen, Sonos bir yeniliğe giderek sanal asistan Alexa’nın entegrasyonu için Amazon ile çalışmaya başladı. Sonos ayrıca Spotify uygulamasını daha verimli kullanacak özellikler getiriyor.

Alexa Sonos’a dahil oluyor

Sonos hoparlör sistemini Amazon’un Alexa sanal asistan servisi ile eşleştirilebilecek şekilde karşılıklı iletişime uygun hale getirecek. Kullanıcılar Amazon Echo Dot cihazlarını Sonos hoparlörlere bağlayabilecek ve “Alexa, salonda müzik çal” gibi komutlar verebilecek. Echo Dot hoplarlörlere bluetooth veya 3.5mm jack bağlantısı ile bağlanabildiği gibi, müziğin tam olarak hangi hoparlörden çalınacağını da kontrol etmeye imkân sağlayacak. Alexa, 2017’de gelecek bir yazılım güncellemesi ile Sonos hoparlörler ile çalışabilir duruma gelecek. Bunun yanında Sonos verilecek sesli komutlar için mikrofon içeren bir ses sistemi üretip üretmeyeceği ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

İyileştirilmiş Spotify deneyimi

Yakında kullanıcılar Spotify uygulamasında da hangi hoparlörden müziğin çalındığını kontrol edebilecek. Spotify Connect kullanıcıları kontrolü masaüstü uygulama ve mobil cihazlar üzerinden sağlayabilecek. Connect servisinde her zaman olduğu gibi bu özelliğin kullanılabilmesi de aylık Spotify Premium üyeliği gerektirecek.

Bağlantı kurulduktan sonra Spotify kullanıcıları Sonos uygulamasına yönlendirecek ve hangi hoparlörlerin Spotify ile kullanılacağını soracak. Tercih edilen hoparlörler belirlendikten sonra kullanımdaki Spotify sürümünden bağımsız olarak istenilen odadaki hoparlör üzerinden müzik dinlemek mümkün olacak. Kullanıcılar evlerinden uzakta bile olsalar, internete bağlı oldukları sürece Spotify Connect protokolü sayesinde hoparlörlerden müzik çalabilecek.

Diğer çeşitli yazılım güncellemeleri

Sonos yakın zamanda gelecek bir güncelleme ile kullanıcılarına başka işlevler de sunmayı planlıyor. Şimdiye iOS kullanıcıları kilit ekranı üzerinden parçalar arası geçiş yapabiliyor ve oynatma/durdurma fonksiyonlarını kullanabiliyordu. Getirilecek güncelleme ile birlikte kullanıcılar Sonos uygulaması ile herhangi bir servis üzerinden sanatçı araması yapabilecek. Ek olarak, bir sonra çalınacak şarkının seçilmesi ve oynatma listesine ekleme gibi özellikler de Eylül güncellemesinde kullanıcılara sunulacak.


Kenan Tümer

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz