SpaceX Fırlatma Tesisinde Patlama!

1

Patlama, 1 Eylül günü, öğleden önce 9’dan birkaç dakika sonra meydana geldi. Canaveral Burnu Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki Spacex tarafından kullanılan fırlatma sahasının doğu tarafı, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nin yanında. Patlama anının acı verici görüntüleri ele geçirildi ve U.S. Fırlatma Raporunca afişe edildi.

Canaveral Burnu Hava Kuvvetleri İstasyonu aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Patlama, 1 Eylül 2016 tarihinde yaklaşık sabah 09.07 sularında, Canaveral Burnu Hava Kuvvetleri İstasyonu 40 Numaralı Fırlatma Kompleksi’nde meydana geldi. Elde edilen ilk bilgilere göre, patlamaya dair herhangi bir neden tespit edilemezken halkın güvenliğini tehdit eden bir unsur da bulunamadı. CCAFS Olağanüstü Durum Yönetimi olay yerine ilk müdahaleyi yaptı. Hava Kuvvetleri İstasyonu’na yapılan girişleri çok geç olmadan fark etmek adına CCAFS’in çevresi bariyerlerle çevrildi. Durum hakkında güncel bilgileri mümkün olduğunca aktarmaya çalışacağız.

Bilgiler öncelikle Twitter üzerinden paylaşıldı.

SpaceX ayrıca şu konuya değindi: “Spacex, bugünkü yangının zemininde, payanda yatağında araç ve taşıma kapasitesi kaybıyla sonuçlanan bir zarar olduğunu doğruluyor. Standart prosedüre göre payanda yatağı temiz ve herhangi bir hasarla karşılaşılmadı.”

Patlamanın gerçek sebebi bilinmezken, Spacex’in söylediğine göre olayın rokete yakıt yüklendiğinde başladığı görülüyor. Falcon 9’un taşıma kapasitesi Amos-6, SpaceX’in tarihinde fırlatılan en yüksek taşıma kapasitesine sahip 125 poundluk uyduya eşit.

Uydu, Facebookla yürütülen ve aynı zamanda dünyadaki yetersiz hizmet gören yerlere uydu tabanlı internet ulaştırma gayretinde olan projenin bir parçasıydı. Bu durumda uydu, Sahra Altı Afrika bölgesinde yaşayan insanlara internet ulaştırma konusunda yardımcı olabilirdi.

Bu haftanın başında SpaceX, tekrar gönderdikleri ilk besleme roketinin, şirketin nisan ayında başarıyla uydu gemisine inebilen ilk besleme roketi olabileceğini duyurdu. Bu ay içinde telekomünikasyon uydularının uydu şirketi SES’ten taşınmasına başlandı, ama yaşanan patlamanın bunu yüksek ihtimalle geciktireceği görülüyor.

Bu, Spacex’in roketini kaybettiği ikinci vakaydı. Haziran 2015’te ISS’e yapılan tedarikte yine fırlatma sırasında bir patlama meydana gelmişti.

Bu gelişen bir hikaye ve yeni bilgiler ortaya çıktıkça güncellemeye devam edeceğiz.


Cansu Yokuş

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz