SpaceX Mars’A Uzay Aracı İndirme Planlarını Değiştiriyor

0
Tesla Motors Inc. CEO Elon Musk delivers a conference at the Paris Pantheon Sorbonne University as part of the COP21, United Nations Climate Change Conference, in Paris, Wednesday, Dec. 2, 2015. (AP Photo/Francois Mori)

Ancak biz henüz bu planların ne olduğunu bilmiyoruz

 

Red Dragon kapsülünün Mars yüzeyine inişini gösteren bir çizim

 

SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin Mars’a araç indirme planlarını değiştirdiğini söyledi.

Şirket geçtiğimiz sene insansız uzay aracı Dragon’u 2018 yılında Mars’a göndereceğini açıklamıştı. Red Dragon olarak da bilinen araç, yüzeye kargo veya bilimsel deney ekipmanları indirebilmek için retro roketlerini yavaşça ateşleyecekti. NASA bu teknolojinin Mars’a insan göndermenin önünü açacağını umut ediyordu.

Ancak uzay uçuşlarındaki birçok şey gibi burada da işler tam olarak planlandığı gibi gitmedi. Görev 2020’ye ertelendi ve ISSR&D’de konuşan Musk, şirketin iniş planlarını değiştirdiğini söyledi.

Musk konferansta temel bir ısı yalıtımı ve yanlara monte edilmiş iticilere sahip Dragon ile Mars’a inmenin uygun olduğunu düşündüğünü ancak şu an bunun doğru yol olmadığına ve daha iyi bir yaklaşımın bulunduğuna inandığını söyledi.

Güvenlik her zaman bir endişe konusu. Şirket gelecekte astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan iniş alanına taşıyabilmesi için, Dragon aracının paraşütlü iniş sistemini gazla iniş sistemi ile değiştirmişti. Görünüşe göre bu planlar da iptal edildi. Musk, özellikle uçuş ekibinin ulaşımını güvenli hale getirmelerinin çok büyük bir çaba gerektirmiş olacağını dile getirdi.

Şirket hala Mars’a iniş yapmayı düşünüyor ancak bu sefer daha büyük bir araç göndermeyi planlıyorlar. Şu anda aracın nasıl görüneceğine dair başka bir bilgi yok. Ancak Musk, aracın çalışması durumunda Mars’a daha fazla kişinin gönderilmesini kolaylaştırabileceğini düşünüyor.

SpaceX’in 2020 yılında Red Dragon görevini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği halen kesin olarak netleşmiş değil ancak bu noktada planlar belirsiz görünüyor.

 

 

Sarah Fecht

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz