SpaceX’in Prototip Mars Roketi, Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

0
744

SpaceX Salı günü, gelecekte kullanılması planlanan Starship roketinin şimdiye kadar test edilen en büyük prototipiyle bir dakikadan kısa sürede yaptığı uçuşu başarıyla tamamladı. Şirket, roketi günün birinde Mars’a insan götürmek için kullanmayı planlıyor.

SpaceX kurucusu Elon Musk, bir hayranına yazdığı cevapta “Mars gerçek gibi duruyor” diyor.

Starship’in şimdiki prototipi epey ilkel. Roket, birkaç haftada yapılmış büyük bir metalik silindirden oluşuyor. Fakat yine de, gerçek roketin sahip olacağı boyuttan daha ufak.

Önceki birkaç prototip, deneme yanılmadan oluşan öğrenme süreci esnasında pistte patlamıştı.

Çeşitli uzmanların Salı günü paylatığı görüntülerde, SN5 isimli son prototipin belirsiz bir yüksekliğe ulaşıp daha sonra bir toz bulutuna konduğu ve iyi bir gezinge kontrolü sergilediği görülüyor.

NASA’nın önemli bilim insanlarından Thomas Zurbuchen, “Duman ortadan kalktığında, 150 metrelik uçuşun ardından tüm heybetiyle orada duruyordu!” diyor.

SpaceX

“Sıçrama testi” şeklinde adlandırılan bu testin, 150 metrelik bir yüksekliğe ulaşması planlanmış fakat SpaceX, bu test uçuşu hakkında herhangi bir detayı onaylamış değil.

2019 yılında ise Starhopper isimli önceki bir prototip, 150 metre yükseğe çıkmış ve yere konmuştu.

Musk’ın öngördüğü Starship, 120 metre uzunluğunda olacak Mars’a dikey şekilde iniş yapabilecek.

Musk, “Ay’a gideceğiz, Ay’da bir üs kuracağız, insanları Mars’a göndereceğiz ve yaşamı çok gezegenli hale getireceğiz” diyor.

Fransa Haber Ajansı/Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here