SpaceX’in Temmuzda Yapacağı Fırlatma Uzay İstasyonu’na Özel Girişi Taşıyacak

0

ida

SpaceX ve Boeing, 2017 (veya 2018) yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot gönderecek ilk özel şirket olabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Ancak SpaceX’in yeni aracı Crew Dragon’a, ya da Boeing’in Starliner’ına insan yüklenebilmesinden önce, NASA’nın uzay istasyonuna yeni bir adaptör kurması şart. Bu adaptör, türünün ilki olacak özel astronot taksilerinin istasyona kenetlenebilmelerini sağlayacak.

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre bu tür adaptörlerden ilki, temmuz ortası gibi gerçekleşmesi planlanan bir SpaceX uçuşuyla uzay istasyonuna gidecek. Adaptörlerin diğeri ise geçen sene haziran ayında gönderilmeliydi, ancak SpaceX’in Falcon 9 roketinin kalkışıyla gerçekleşen patlamada yok oldu.

Temmuz ayında gönderilecek olan adaptör uzay istasyonuna ulaştığında Dextre isimli bir robot tarafından Dragon’un bagajından çıkarılacak ve istasyon üzerindeki bağlantı noktalarından birine yerleştirilecek. Ardından istasyondaki astronotlar bir uzay yürüyüşü gerçekleştirerek kurulumu tamamlayacaklar.

Şimdilik bu yeni ekipmanın kullanıldığını ne zaman göreceğimizi söylemek zor. Ancak onu istasyona yerleştirebilmek bile, özel şirketlerin düzenli olarak Amerika’dan uzaya insan gönderebilecekleri bir geleceğe yönelik atılmış büyük bir adım olacak. Amerika’dan uzaya bu tipte en son sefer, Space Shuttle’ın 2011 yılında emekliye ayrılmasından önce gerçekleştirilmişti.


Ceren Güzelgün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz