Şu Ana Kadar Görülen En Sıcak Mayıs Ayı Yaşandı!

0

amaps

NOAA’nın (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) resmi küresel iklim değerlendirme raporunun yeni haberleri herkesin moralini bozuyor.

NASA’nın pazartesi günü açıkladığı verilere göre, 1880 yılında ölçümler kayıt altına alınmaya başladığından beri görülen en sıcak Mayıs ayı yaşandı, ortalama değerler normal kabul edilenlerin 16,8 santigrat derece üzerindeydi. NASA 1950 ve 1981 yılları arasında dünyada kaydedilen sıcaklık değerlerini “normal” kabul ediyor.

Eğer bu haber Cuma günü doğrulanırsa, Mayıs ayı art arda sıcaklık rekorunun kırıldığı 13. ay olacak, bu durumda 2016 yılı 2015’den beri görülen en sıcak yıl unvanını alacak. 2015 bu unvanı 17,6 santigrat derecelik büyük bir sıcaklık farklı ile 2014’ün elinden almıştı.

NOAA Pazartesi günü raporunu yayınladığında daha fazla veriye ulaşmak mümkün. NASA’nın verilerine göre ise Amerika’nın bazı eyaletlerinde sıcaklık değerleri dünyanın geri kalanına kıyasla daha normal düzeylerde seyretse de Alaska 0 santigrat derece ile en sıcak baharını yaşıyor. 0 santigrat derece bazılarımıza çok soğuk gelebilir ama Alaska için normalden yüksek.


Yağmur Deniz Aydın

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz