SpaceX’in Yapacağı Fırlatma, İniş İhtimalini Güçlendirmek İçin Ertelendi

0

SpaceX, iniş işini gerçekten başarmak istiyor.

Haziran ayında gerçekleşen patlama Falcon 9 roketinin aylarca fırlatılmamasına sebep olmuştu ve görünen o ki roketin fırlatılabilmesi için en az bir gün daha beklememiz gerekecek. SpaceX yönetim kurulu başkanı Elon Musk, Falcon 9 ve 11 uydularını yörüngeye planlandığı gibi pazar günü fırlatmak yerine, fırlatmayı pazartesi akşamına erteledi. Sebebi ise roketin iniş ihtimalinin biraz daha yüksek olduğunu düşünmesi.

SpaceX’in amacı tekrar kullanılabilir roketler alanında öncü olmak. Arkasındaki mantık ise şu: Seyahatimizi tamamladıktan sonra kullandığımız uçakları bir kenara atmıyorsak neden aynısını roketler için de yapmayalım? İlk aşama roket güçlendiricilerini tekrar kullanmak uzaya çıkma çalışmalarında bütçe tasarrufu sağlayacaktır. Bunu gerçekleştirmek içinse öncelikle roket güçlendiricileri okyanusa atmaktan vazgeçmemiz lazım.

Bunu gerçekleştirebilmek adına SpaceX okyanusta yüzen bir platforma roketlerini indirmeyi denedi. Hedeflerine çok yaklaştılarsa da tam anlamıyla başarılı olamadılar.

Amazon’un kurucularından Jeff Bezos’ın şirketi olan Blue Origin ise uzaya gidip Dünya üzerine dikey şekilde iniş gerçekleştiren ilk roket olarak haber başlıklarında kendinden oldukça söz ettirdi.

SpaceX ile Blue Origin’in karşılaştırmasını ise elmayla armudun karşılaştırılmasına benzetebiliriz çünkü Blue Origin’in hedefi yörünge altı seviye iken SpaceX’in daha hızlı olması ve daha yükseğe çıkması gerekiyor. Ancak ne olursa olsun Blue Origin’in başardığı şey, SpaceX’in üzerindeki baskıyı daha da artırıyor.

Cape Canaveral’da bulunan SpaceX fırlatma rampasında Falcon 9 roketinin güncellenmiş bir versiyonu şu an herkesin ilgi odağı hâline gelmiş durumda. Falcon 9’un 1.2 sürümü olan roket güçlendirilmiş itiş gücüne ve inişi daha pürüzsüz hâle getirecek bazı yeniliklere sahip.

Etkinliği canlı izlemek için buraya tıklayın. Fırlatma TSİ 22 Aralık 03:33’te gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz