Su, Su, Her yerde!

0

Çoğunluka bunun üzerinde çok düşünme eğiliminde değilizdir: Musluğu açarız ve temiz suyu kullanırız. Fakat dünyada şu anda her dokuz insandan birisi temiz suya erişemiyor ve her yıl yaklaşık 840.000 insan suya bağlı hastalıklar sonucu hayatını kaybediyor.

ABD’de dahi su kirliği büyük bir problem. Her yıl göller, nehirler ve kaynaklar, tarım alanlarından gelen pestisitler; tuz, kir ve araç atıkları ve daha birçokları tarafından işgal ediliyor, yani kirletiliyor. Kısacası su güvenliği ilerisi için tartışmamız gereken en büyük problemi oluşturuyor. Splassh web sitesi ise buna dikkat çekmek istiyor.

Su ile ilgili sosyal ağlar üzerinden yürütülen projelerden bir tanesi olan Splassh’ın görevi su tasarrufu ve korunması için bizleri bilinçlendirmek. Siz de siteye kayıt olarak kendi projenizi onlara iletebilirsiniz. Ya da isterseniz, sadece mevcut gönderilere göz atabilirsiniz. Birçok proje site üzerinde yer alıyor, bunları okumanızı tavsiye ederiz. Belki de bir proje sizden çıkacak. Neden olmasın!

Sitenin organizatörleri şunları söylüyor, “Öğrenciler, amatör bilimciler, araştırmacılar kamuoyunu bilinçlendirmek için kendi projelerini orada paylaşıyorlar. İnsanlar bu paylaşılan projeleri eleştiriyor, bu projelere katkıda bulunuyorlar. Herkes bu projeleri takip etmek için ve yeni güncellemeler almak için abone olabilirler. Amacımız, ileride yaşanacak olası bir su problemi hakkında halkı bilinçlendirmek ve sürdürülebilir su kullanımının sağlanmasına katkıda bulunmak.”

Chandra Clarke

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz