Telefonunuzun Parmak İzi Okuyucusunu Kandıran Fotoğraf

0
Daha doğrusu, fotoğraflar.iPhone üzerindeki Touch ID sistemi gibi parmak izi okuyucuları, telefonun sahibi olduğunuz yönünde kandırmanın mümkün olduğunu zaten biliyorduk. Şimdi ise bir Alman hacker, parmak izlerinin o parmağın fotoğraflarından elde edilebileceğini kanıtladı.Almanya – Hamburg’da, Chaos Computer Club’ın 31. yıllık konferansında “Starbug” takma isimli Jan Krissler, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in sahte parmak izini yarattı. Bu parmak izi, Alman bakanın yüksek kaliteli basın toplantısı fotoğraflarından, parmak izi tarayıcı donanımlarında kullanılan VeriFinger adlı basit ticari yazılımla elde edildi.

Eskiden parmak izi okuyucuları hack’lemek için ya parmağın kendisine ulaşmak ya da izleri cam gibi bir yüzeyden kopyalamak gerekiyordu. Bunun için de Görevimiz Tehlike ya da James Bond filmlerinden fırlama yöntemler kullanmak veya parmak izi çalınacak şahsı tanımak lazımdı. Zaten bu ikinci durumda, telefonu ele geçirmenin daha kolay yöntemleri var.

Yine de siz parmak izi okuyucunuzu devre dışı bırakmadan önce söyleyelim ki Krissler’in gösterisi etkileyici de olsa birkaç sorunu var. Öncelikle bu yöntem için Von der Leyen’in farklı açılardan çekilmiş birden çok fotoğrafı gerekliydi. İkincisi, bu açıktan sıradan bir kullanıcının etkilenme olasılığı düşük. Risk, daha çok bilinçli olarak hedef alınmış ünlüler için geçerli. Krissler, araştırmasının politikacıları ve kamuya mal olmuş kişileri eldiven giymeye mecbur bırakabileceğini söylese de bu durum biyometrik güvenliğe gölge düşürmüyor. Parmak iziyle kimlik tanıma hâlâ birçok insanın hatırlayamadığı ve o yüzden bir yerlere yazmak zorunda kaldığı uzun ve anlaşılmaz parolalardan daha kullanışlı.

Bunlara ek olarak, hilenin çalışması için yine hedefteki şahsın akıllı telefonuna erişmeniz gerekiyor. Zaten Alman Savunma Bakanı gibi birinin hassas verilerini güvenceye almak için çoklu yetkilendirme faktörleri içeren daha kuvvetli güvenlik önlemleri kullanması olası. Yine de, belki de bir eldiven şirketine yatırım yapmak o kadar fena fikir olmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz