Tansiyon İlacı Kullananların Grip veya Zatürreden Ölme Tehlikesi Daha Düşük

0
jonnyc4/Vecteezy

ACE inhibitörleri veya angiotensin 2 reseptör inhibitörleri tipinde tansiyon düşürücü ilaçlar, grip ve zatürre kaynaklı ölüm miktarını azaltıyor. Journal of the American Heart Association bülteninde yayımlanan yeni çalışmanın sonuçları bu yönde.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde klinik epidemiyoloji yardımcı profesörü Christian Fynbo Christiansen ve meslektaşlarının yürüttüğü çalışmada, 2005 ile 2018 yılları arasında grip ve zatürre sebebiyle Danimarka’daki hastanelere başvuran 500.000 Danimarkalı hasta arasındaki ölüm oranları karşılaştırılmış. İşlem, Danimarka hastanelerinde tutulan Ulusal Hasta Kayıt Defteri’ndeki bilgiler ile Danimarka’daki ilaç tüketimini gösteren Danimarka Tıbbi Ürün Kayıt Defteri’ndeki istatistiklerin birbirine bağlanmasıyla yürütülmüş.

“Başvuran yaklaşık 100.000 hasta, ACE inhibitörleri veya angiotensin 2 reseptör engelleyicileri kullanmıştı. Çalışma, yüksek tansiyona karşı başka tip ilaçlar; kalsiyum engelleyiciler kullanan kişilere kıyasla, bu hastalarda solunum cihazına bağlanma oranının ve ölüm oranlarının daha düşük olduğunu gösteriyor” diyor Christian Fynbo Christiansen.

Bazı tıp doktorları ve araştırmacılar, ACE engelleyicilerinin aslında tamamen ters bir etki oluşturabileceğini; COVID-19 kaynaklı ölüm tehlikesini artırdığını belirtmişti çünkü COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsü, akciğerlere ACE engelleyiciler ile aynı ACE reseptörleri üzerinden giriyor. Fakat araştırmacılar, ACE engelleyicilerinin akciğer hasarına karşı koruyucu bir etki sağladığını akla getiren bulgular olduğunu ve bu durumun, tansiyonu düşürmek amacıyla başka tip ilaç kullanan hastalarda görülmediğini belirtiyor. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması ve ilaçların doktora danışılmadan kullanılmaması gerekiyor.

Nanna Jespersgård/Aarhus Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz