Taylandlı Kurtarma Görevlisi, Bebek Fili Kalp Masajıyla Kurtardı

0
850
O fil bu değil ama olsun. Waldemar Brandt/Unsplash

Taylandlı kurtarma görevlisi Mana Srivate için insanları hayata döndürmek, 26 yıldır işinin bir parçası olmuş. Fakat birkaç gün önce, işler biraz farklı şekilde ilerlemiş: İlk defa bebek bir fili başarıyla kurtarmış.

“Bebek hareket etmeye başladığında, neredeyse ağlayacaktım” diyor Mana, Reuters’a.

Bir motosiklet, Tayland’ın doğu vilayeti Çantaburi’de karşıdan karşıya geçmeye çalıştığı sırada bu genç Hint filine (Elephas maximus indicus) çarpmış.

İnsanlardaki kalp masajına (CPR) yönelik bilgisini kullanan Mana, internette gördüğü bir videoya dayanarak filin kalbinin nerede olduğunu çözmüş. İnternette tıklanma rekorları kıran çarpıcı bir videoda Mana, bebek fil yan şekilde yattığı sırada iki eliyle baskı uygularken görülüyor.

Avustralya’daki Kuş ve Egzotik Hayvan Kliniği’nin müdürü veteriner Jaclyn Gatt, “Göğsüne baskı uygulayan ilk yardım görevlisinden önce nefesinin gerçekten kesilip kesilmediğini söylemek zor fakat şoka girmiş gibi görünüyor” diyor.

“Buna benzer şekilde yere yığılmanıza sebep olan travma, göğüs kafesinizde veya karnınızda kanamaya yol açabilir ve ani gelişen bir iç kanama, kan basıncını düşürüp kalbi yavaşlatabilir veya durdurabilir.”

CPR, tıpkı insanlardaki acil tıpta olduğu gibi veteriner tıp dünyasında da yaygın bir uygulama. İnternetten kediler ve köpekler için olan CPR kurslarına katılabilirsiniz. Üstelik CPR, alligatorlardan bebek tapirlere kadar diğer pek çok türde de uygulanabilir.

“Pek çok türde; köpeklerde, kedilerde, tavşanlarda, dağgelinciklerinde, sıçanlarda, kaplumbağalarda ve hatta balıklarda CPR uyguladım” diyor Gatt.

Tessa Komonduros/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here