Teknik Sorunların Ardından, Mars’a Giden Perseverance ile Yeniden Bağlantı Kuruldu

0
2390
NASA TV/YouTube

NASA’nın yeni Perseverance uzay gezginini Kızıl Gezegen’e taşıyan uzay gemisi Mars 2020, ajansın bugün söylediğine göre bir takım teknik problemler yaşadı ve sadece zaruri sistemleri çalışıyordu.

“Veriler, uzay aracının güvenli mod şeklinde bilinen bir duruma geçiş yaptığını gösteriyor. Muhtemelen bunun sebebi, Mars 2020 Dünya’nın gölgesine girince uzay aracının bir kısmının beklenenden biraz daha soğuk hale gelmesi” diyor NASA.

Uzay aracı, Dünya’nın gölgesinden çıktı ve sıcaklıklar normale döndü.

Bir araştırma aracı güvenli moda girdiği zaman, görev kontrol merkezinden yeni emirler alana kadar zaruri sistemleri haricinde her şeyi kapatıyor. NASA şöyle ilave ediyor: “An itibarıyla Mars 2020 görevi, uzay aracı üzerinde tam sağlık değerlendirmesi yürütüyor ve uzay aracını, Mars’a yaptığı yolculukta yeniden normal bir yapılandırmaya getirmeye çalışıyor.”

Uzay aracının Kaliforniya’daki görev kontrol merkezi olan Jet İtiş Laboratuvarı’yla iletişim bağlantısı ayarlanırken de bir gecikme yaşanmış.

Mars 2020, yer kontrol birimine ilk sinyalini dün Türkiye saatiyle 16:15’de (1315 GMT) göndermiş fakat 18:30’a dek (1530 GMT) telemetri (uzay aracına ait daha detaylı veriler) bağlantısı kurulamamış.

Görevin proje müdürü yardımcısı Matt Wallace, uzay aracının güvenli moda girmesinin çok kaygı verici olmadığını belirtiyor.

“Son derece normal, uzay aracı yerinden memnun” diyor.

“Takım, telemetri üzerinden düzeltmeye çalışıyor. Uzay aracının sağlık durumunu gözden geçirecekler”

“Şimdiye kadar baktığım her şey iyi görünüyor, bu yüzden yakında daha fazla şey öğreneceğiz.”

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here