Tekrarlı Olumsuz Düşünceler, Alzheimer Hastalığının İlk İşaretleriyle Bağlantılı ‘Olabilir’

0
iStock

Alzheimer hastalığı, her şeyin güzel gittiği zamanlarda bile hoş bir tanı değil. Şimdiyse yeni yapılan bir araştırma, hastalığın ilk işaretlerinden bazılarının, tekrarlı olumsuz düşünce kalıplarıyla ilişkilendirilebileceğini öne sürüyor.

Çalışmada, özellikle ‘tekrarlı şekilde olumsuz düşünme’ye odaklanılmış. Hepimizin düzenli şekilde aklına getirdiği üzücü düşünceler buna dahil değil (bunlar, duyduğumuz endişeyi ve daldığımız uzun düşünceleri kapsayan bilişsel bir süreç şeklinde tanımlanıyor).

Araştırma takımı; takıntılı olumsuz düşünce kalıplarının, algısal zayıflamanın artışı ve amiloid beta proteinlerinin birikmesiyle bağlantılı olduğunu keşfetmiş. Beyindeki bu proteinler Alzheimer hastalığıyla ilişkili.

Bu araştırmanın halen başlangıç aşamasında olduğunu; gözlemsel olduğunu ve bir kısım uyarıların yer aldığını hatırlatmakta fayda var. Ayrıca arada bir ilişki bulunmuş olması, sebep sonuç ilişkisinin olduğu anlamına gelmiyor. Negatif düşüncelere dalmanın, Alzheimer’ın ilk işaretlerine sebep olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok.

Bu yüzden, hafıza kaybını önlemeye çalışmak için olumlu şeyler düşünmeye başlamaya kesinlikle gerek yok. Araştırmada Alzheimer tehlikesi bulunan denekler kullanılmış ve deneklerde, Alzhimer tehlikesine yönelik ortaya çıkan değişimler ufak miktarda olmuş. Araştırmanın, gelecekte yapılacak daha kapsamlı bilimsel çalışmalarla doğrulanması gerekiyor.

Jacinta Bowler/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz