“Temiz Kömür” Santrali Dolandırıcılık ve Kötü Yönetiminden Dolayı Aksıyor

0

Mississippi “temiz kömür” güç santrali, devletten yüz binlerce dolar para desteği almasından dolayı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir soruşturmayla karşı karşıya. New York Times’ın yeni raporuna göre bu komisyon hisse senedi ve pazar yasalarını hükümet adına yönetir.

Santralin sahibi olan Southern şirketi, inşaat maliyetlerinin çoğunu kamu vergileri aracılığıyla ödeyen kamu tüketicileri tarafından dava ediliyor.

Southern şirketinde bazı gizli sorunların ortaya çıktığı iddia ediliyor. Toplantılarda kasıtlı olarak halkı projenin maliyet ve takvimi konusunda yanlış bilgilendirdiği söyleniyor. Ayrıca şirketin güvenlik ihlalleri ve eski yöntemlerle çalışmalar yaptığı da dillendiriliyor.

Bu güç santrali, özellikle kömür gibi verimsiz ve kirli fosil yakıtların kullanımına karşı gelişen ve yeşil teknolojiler geliştirmek için yapılan ulusal hareketin bir parçası oldu. Santralin karbon depolama ve yakalama teknolojisini kullanması öneriliyor. Eldeki karbonun atmosfere salınmak yerine yakalanıp saklanması amaçlanıyor.

Emisyonla ulaşılması zor petrol yataklarından, petrol çıkarmayı planlanıyor. Bazıları bu yöntemle daha fazla fosil yakıta ulaşma fikrini çelişkili buluyor.

Ortalama gelirin 14.387 dolar olduğu yerde, bölge sakinleri tarafından iş imkanları yaratması açısından olumlu karşılandı. Söz verildiği gibi bazı iş imkânları yaratılmasına rağmen, inşaat maliyetlerinin çoğu elektrik tüketicisi abonelere yüklendi.


Anıl Hüzmeli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz