Ter Sensörü Sporcuların Yardımına Koşacak!

0
60

Terlemenin önemli olduğunu hepimiz biliriz. Terde bulunan farklı kimyasal konsantrasyonlar vücudumuzun iyon oranını dengeler. California, Berkeley Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı ise Nature dergisinde yayınlanan makalelerinde ürettikleri bir cihaz ile terin içerisindeki moleküler bileşimleri tespit edebildiklerini dile getiriyorlar. Bu aleti, sporcuların terlerini değerlendirerek sağlıkları hakkında yorum yapmak için kullanmayı planlıyorlar.

Ter genelde sudan oluşur. Ancak içerisinde bulunan iyonlar kişinin vücudu hakkında birçok bilgi taşır. Ekip bu iyonların oranlarını inceleyip sporcuların içerisindeki durumlar hakkında bilgi sahibi olarak onlara en yüksek performansı kazandırmayı ve olası sağlık problemlerine karşı önlem almayı amaçlıyor. Alet esnek, vücudun her yerinde çalışabiliyor ayrıca vücut ısısını da ölçüyor ve telefon veya bilgisayara bağlanarak çalışıyor.

Bu yeni bir gelişme değil, daha önce de benzer aletler geliştirildi ve doktorlar tarafından kullanılıyor ancak Berkeley Üniversitesi’ndeki ekibin geliştirdiği alet diğer aletlerden farklı olarak terdeki yeni işaretleyiciler ile çalışıyor ve sadece sağlık ile ilgili bilgiler veriyor.

Ayrıca aletin sağladığı bilgiler anlık. Bu da aletin spor yapmakta olan sporcular için daha da önem kazanmasını sağlıyor. Ayrıca sporcuları eğiten antrenörlerin de yararlanacağı bilgiler sayesinde birçok sakatlık önlenebilecek. Cihaz henüz markete çıkmadı, hala daha geliştirilmesi gerekiyor. Ancak çıktığı anda sporcuların ve antrenörlerin vaz geçilmezi olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here