Terahertz ile 5G’den 6G’ye

0
Bir baz istasyonu. Fotoğraf: MaxwellFury/Pixabay

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nde çalışan bir araştırma takımı, Rohm şirketiyle beraber saniyede 48 GBit’lik veri hızıyla 8K ultrayüksek çözünürlüklü (UHD) kablosuz video iletişimine olanak sağlayan 300-GHz bandında terahertz dalgaları kullanmış.

Mevcut 5G sisteminin ötesindeki sonraki nesil 6G mobil iletişim standardının, düşük gecikme oranı ve düşük güç tüketimiyle beraber 8K ile diğer UHD videoları aktarması bekleniyor. Fakat UHD videonun veri miktarı çok yüksek olduğundan, verinin mikrodalga veya milimetre dalgalarıyla kablosuz şekilde aktarıldığı zaman sıkıştırılması gerekiyor. Bu durum, gecikmelerin oluşması ve güç tüketiminin artışıyla sonuçlanıyor. Dolayısıyla, UHD videonun kablosuz şekilde sıkıştırılmadan aktarılması için yeni bir teknolojinin geliştirilmesi gerekiyor.

Araştırmacılardan biri olan yardımcı profesör Julian Webber şöyle açıklıyor: “Genel olarak frekans ne kadar yüksek olursa, bilgiyi aktarma kapasitesi de o kadar büyük olur. Terahertz dalgaları, mikrodalgalar ve milimetre dalgalara kıyasla daha yüksek frekans içeriyor. Biz 300-GHz bandındaki terahertz dalgalara odaklandık.”

Araştırmacılar bir çift lazer çıktısını 1,55 mikron bandındaki dalga boylarıyla düzenleyerek, iki kanallı bir terahertz vericisini (Tx) yapılandırmışlar ve frekans farklılığı, böylelikle 300-GHz bandında kalmış. Bir yoğunluk modülatörü yardımıyla, 8K’lık bir videoyu sinyal kaynağı olarak kullanmışlar ve bunu ultrahızlı bir fotodiyot kullanarak terahertz dalgalara çevirmişler.

Araştırma takımı, 8K video kaynağı olarak Astrodesign şirketi tarafından hazırlanan sıkıştırılmamış tam çözünürlüklü 8K video içeriği hazırlamış. Sonrasında bunu dört kanallı 12 Gbit/s sinyali şeklinde çıktı olarak veren araştırmacılar, bir açma kapama anahtarlama (OOK) modülasyon sinyalini de birleştirerek iki kanallı 24 Gbit/s sinyal oluşturmuşlar. Kablosuz şekilde aktarılan terahertz dalgaları, yankılı tünel diyotları (RTD) kullanılarak hassas uyumlu terahertz alıcılar (Rx) ile tespit edildikten sonra, iki kanaldan dört kanala ayrılmış ve HDMI kablo ile 8K’lık bir monitöre bağlanmış. Bu sistem sayesinde sıkıştırılmamış 8K video (48 Gbit/s’ye eşdeğer), terahertz dalgaları kullanılarak kablosuz şekilde başarıyla aktarılmış.

Osaka Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz