Tesla, Gazetecileri Mülke Tecavüz ve Saldırı İle Suçluyor

0

Bir aksiyon filminden çıkmış gibi duyulduğunu biliyoruz: İki haberci çitleri tırmanarak aşar, büyük bir proje ve yapım aşamasında olan inşa alanına girer ve fotoğraflar çeker. Güvenlik görevlileri onları yakalar ve polisi çağırır. Bu sırada olay yerinde yetkilileri beklemek yerine iki haberci ciplerine atlar ve güvenlik görevlilerine de çarpıp, onları yaralayarak olay yerinden uzaklaşırlar.

Fakat bu bir Hollywood filminden alıntı değil. Bu gerçek hayatta yaşanan bir olayın ta kendisi, en azından elektrikli otomobil üreticisi Tesla’ya göre. Dün şirket tarafından yapılan bir açıklamaya göre, iki Reno Gazette-Journal çalışanı şirketin mülküne girmiş, iki Tesla çalışanına saldırmış ve birini de yaralamış.

Tesla’dan yapılan açıklamaya göre iki gazete çalışanı da gözaltına alındı ve mülke tecavüz suçundan yargılanacaklar. Ayrıca bir gazeteci de öldürücü silahla saldırı suçuyla yargılanacak (muhtemelen öldürücü silahla kastedilen şey gazetecilerin kaçarken kullandıkları Reno Gazette-Journal logosunu üzerinde taşıyan cip).

Reno Gazette-Journal’da yer alan makaleye göre sadece bir çalışan (fotoğrafçı) gözaltına alındı ve “ölümcül silahla darp etme” suçuyla yargılanacak. Ayrıca gazeteye göre şirketin cipi de olay sırasında darbe aldı ve camı kırıldı ve emniyet kemeri koptu.

Görünüşe göre bu, Tesla’nın bu tür olaylarla ilk karşılaşması değil. Tesla’dan yapılan açıklamada yer alan bir kısım şu şekilde: “Gigafactory’ye gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederiz ancak, içlerinde RGJ çalışanlarının da bulunduğu, sürekli olarak tekrarlanan mülke tecavüz yasadışıdır, tehlikelidir ve derhal sonlanması gerekmektedir. Özellikle de çalışanlarımıza yapılan saldırıyı kabullenemeyiz ve yasa uygulayıcıların olayı çözmesi ve sorumluların adalete teslim edilmesi yönündeki çalışmalarına destek vermekteyiz.”.

Gigafactory hâlâ yapım aşamasında bulunan dev pil üretim tesisinin ismi. Burası, Tesla’nın büyük bir merakla beklenen Powerwall pillerinin üretileceği tesis. Reno Gazette-Journal, Sparks, Nevada’da geçen yıl başlayan inşaatın haberlerini inşaatın başlangıç gününden beri yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz