Lockheed, İş Jetine Lazer Silahı Yerleştirdi

0
257

Lazerler hava savaşlarının geleceği olabilirler. Yer üzerinde “yönlendirilmiş enerji silahı”nı (lazer) önceden denemiş olan savunma endüstrisi devlerinden Lockheed Martin, 2014 ve 2015 yılları arasında iş jetlerine monte edilen silahlarla yapılan 60 başarılı denemenin duyurusunu yaptı. Silahlar düşük güçte ateşlenmiş olsalar bile, sallantının ışın üzerindeki etkisini etkisiz hale getirmede başarılı oldukları için bir başarı olarak nitelendirilmeleri yanlış olmaz. Duyurudan: “Tasarım, türbülansın lazer ışını üzerindeki etkisini en aza indirmek için en son aerodinamik ve akış-kontrolü sistemi teknolojileriyle donatılmış durumda. Şekil değiştirebilen aynalar kullanan optik dengeleme sistemi, ışının atmosferden hedefe gitmesini sağlamakta. Eğer bu kontrol sağlanmazsa, sallantılar, tıpkı sisin bir el feneri ışığını dağıttığı gibi, lazer ışınlarını oluşturan ışık parçacıklarını dağıtabilirler.

Eğer denemeler daha güçlü lazer silahlarının kullanılması şeklinde devam edecek olursa, uçaklar da gemilerde ve karada kullanılanla aynı tipte enerji silahlarıı kullanabiliyor olacaklar.

Geçtiğimiz sene Popular Science konuşan Lockheed’in Teknoloji Birimi Amiri, havada kullanılan lazer silahıyla ilgili şunları söylemişti: “Bu kuralları değiştiren bir teknoloji. Eğer milyon Mach hızında operasyonel bir şekilde çalışabilen bir şey geliştirebilirseniz, bu tüm dengeleri bozan bir şey olur.” Bu lazer silahı da bahsedilen değişimin bir parçası. DARPA ve Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından kaynağı sağlanan programın tam ismi “Aero-adaptive Aero-optic Beam Control” (Tam olarak çevrilemese de “Uçağa yerleştirilebilen ve optik sistemleri de uçakta bulunan lazer kontrolü” anlamına geliyor). Ve bu sistem belli bir zamandır denenmekte. Projenin sağlayacağı şeylerden birisi daha büyük uçakları, İkinci Dünya Savaşı’nda makineli silahlar bulunan uçakların bombalama uçaklarını korudukları gibi, korumak. Fakat bu sefer, sadece savaş uçaklarını düşürmek yerine, füze ve dronları da düşürebiliyor olması projenin farkı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here