Tim Cook’un Yaptığı Açıklamalara Göre Apple Asla MacBook ve iPad’i Birleştirmeyecek

0

Apple yönetim kurulu başkanı Tim Cook geçtiğimiz haftanın başında yaptığı bir açıklamada iPad Pro’nun birçok kullanıcı için dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yerine geçecek bir alternatif olduğunu söylemişti. Apple’ın yeni ürünü olan iPad Pro dokunmatik ekranı, klavyeyi ve dokunmatik kalemi bir araya getiren yapısıyla Microsoft’un Surface ürün gamına oldukça benzemekte. Ancak Cook Surface Book’u “tablet ve dizüstü bilgisayar olmaya çalışan ancak ikisi de olmayı beceremeyen” “sulandırılmış” bir ürün olarak tanımlamakta. Cook, Independent.ie ile yaptığı yeni bir röportajda iPad Pro ile ilgili yaptığı yorumları tekrar savundu.

Yaptığı açıklamalarda kişisel bilgisayarlar (PC) ile Macleri aynı görmediklerini belirten Cook, kullanıcıların hem iOS hem de Mac kullandıklarını bildiklerini ifade etti. Yani Tim Cook’un bakış açısına göre iPad Pro’nun Macleri değil Windows bilgisayarlarını hedef aldığını söyleyebiliriz. Ancak yaptığı röportajda Cook, bu stratejinin arkasındaki mantığı detaylı olarak açıklamış durumda değil.

Apple, iOS ve OS X’i tek bir işletim sistemine çevirmekten ziyade Handoff gibi özellikler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda ve Cook’a göre MacBook ve iPad’in birleştirilmesi, kullanıcıların istediği bir şey değil. Bu konuda görüşlerini ise şu şekilde dile getiriyor Cook: “Kullanıcıların gerçekten bir araya getirilmiş bir Mac ve iPad istediklerini düşünmüyoruz. Çünkü bunu yapmaya çalıştığımızda kullanıcı deneyimi istediğimiz gibi olmayacak. Bizim istediğimiz şey dünyadaki en iyi tableti ve en iyi Mac’i üretmek. Ancak bunları bir araya getirmek, her iki amaca da yönelik olmayacaktır. Bunu yapmaya çalıştığınızda iki yönlü olarak kullanıcı deneyiminden ödün vermeye başlamak zorunda kalırsınız.”

Cook belirttiği görüşlerde haklı olabilir. Microsoft’un Surface Pro 4 modeli tablet ve dizüstü bilgisayar olma özelliğine sahip en iyi cihaz olabilir ancak iki alanda da en iyisi değil. Ancak bu, gelecekte çıkacak cihazların bu sorunun üstesinden gelemeyeceği anlamına gelmiyor. Cook daha önce de hibrit cihazlarla alay etmişti ve son demeçlerinde Apple’ın tablet ve Macleri tek platformda birleştirme gibi bir amacı olmadığını tekrar teyit etmiş oldu.

Apple, iPad Pro’yu daha üretken bir tablet olarak pazarlamakta ancak şirket yazılım geliştiricilerine de cihazı sadece bir tüketim malı olmanın dışına çıkarma konusunda bel bağlamış durumda. Bu, ilk iPad’in tanıtıldığı beş yıl önceki lansmandan bu yana ilk kez gerçekleşiyor ve cihazın yanında sunulan aksesuarlar da tabletin satışlarını artırmada Apple’a oldukça yardımcı olabilir. Apple’ın hâlâ iOS tarafında fazlaca yol kat etmesi ve platformunun sağlam ve hazır olduğunu göstermesi gerekiyor. Çoklu program özelliğiyle iOS 9 güzel bir başlangıç yapmış durumda ancak kişisel bilgisayarların yerini alabilmesi için iPad Pro’nun çok daha fazlasına ihtiyacı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz