Bilgisayarlar Yüz İfadelerimizi Anlamakta İnsanlardan Daha Başarılılar!

0

Çoğu insan mikro yüz ifadelerini fark etmekte başarısız. 2012 yılında Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre insanların sadece %47si bu mikro değişiklikleri doğru tahmin edebiliyor. Bu ifadeler gerçekten çok küçükler ve bizim en ufak ruh hali değişikliklerimizi yüzümüze yansıtıyorlar. Ancak bunları anlamak karşınızdaki kişiyi daha derinden anlama imkanı sunuyor.

Xiaobai Li ve ekibinin geliştirdiği bir algoritma bu ifadeleri yakalamayı başarıyor. Ekip algoritmalarının isanlardan daha başarılı olduğunu da ekliyor. Araştırmacılar aleti denemek için önce tüm yüz ifadelerini bu algoritmaya yükledi. 20 katılımcının yer aldığı bu yükleme işleminde 164 ayrı mikro ifade oluştu.

Ardından algoritmaya bu ifadeleri nasıl değerlendirileceği öğretildi. Yüzdeki hareketler ve değişiklikleri takip eden algoritma mikro ifadeleri ayırt etmeyi öğrendi ve bu ifadeleri duygu durumları ile eşleştirdi.

Ekip insanların ve bilgisayarın başarısını karşılaştırmak için iki takım oluşturdu. Daha kolay olan denemede insanların bulunduğu takım yüzde 72 başarı elde derken bilgisayar yüzde 82 başarı elde etti. İkinci aşamada daha zor ifadeler yer aldı ve insanlar takımı bu ifadelerin yer aldığı videoyu iki kez izledi. Bu avantaja rağmen insanlar sadece yüzde 50 başarı gösterirken, bilgisayar tek izlemede yüzde 42 başarıya ulaştı.

Bunlar demek oluyor ki, bilgisayarlardan duygularımızı saklamak için daha çok çalışmalıyız. Neyseki hala zamanımız var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz