Türkiye’deki koronavirüs istatistikleriyle ilgili neler biliyoruz?

0
336
Türkiye koronavirüs haritası

Türkiye’de 7 Nisan itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 34.109’a yükseldi. Virüs nedeniyle bugüne kadar toplam 725 kişi yaşamını yitirdi. (Son 24 saatte 76 kişi hayatını kaybetti) Koronavirüs sonrası toplam iyileşen hasta sayısı 1582 oldu. Bugüne kadar yapılan test sayısı 228 bin 868’e ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili Türkiye istatistiklerini, Türkiye yoğunluk haritasını da paylaştı.

EN FAZLA VAKA GÖRÜLEN İLLER

Koca, “Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak özellikle bu noktalarda yoğunluğun fazla olduğunu haritadan görmek mümkün.” dedi. 

Türkiye koronavirüs haritası

Koca, pozitif çıkan vaka sayısının yüzde 22’den yüzde 15’e düştüğünü belirterek, “Test sayısı arttıkça, vaka sayısının da azaldığını gösteren bir tablo” diye konuştu. 

EN ÇOK VAKA HANGİ YAŞ ARALIĞINDA?

Sağlık Bakanı vakaların yaş ve cinsiyet dağılımı ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bütün dünyada olduğu gibi bizde de erkeklerde daha fazla görülüyor. Ağırlıklı vakaların görüldüğü yaş aralığı 20 ila 65 yaş arası. 65 yaş uygulamasının olmadığı dönemde dağılım daha dengeliydi. Ama 65 yaş yasağıyla birlikte bunun ne kadar düştüğünü gösteren önemli bir tablo. Tedbirlerin bu anlamda sonuç verdiğini gösteren, 20 – 65 yaş arası yoğunluğun daha fazla olduğunu, 65 yaş sonrası sokağa çıkma yasağı ile giderek vakaların görülme oranının düştüğünü görüyoruz.” 

Koca ölüm oranının 65 – 85 yaş arası yoğunlaştığını, erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğunu söylüyor. 

Koca, “Türkiye’de 60 yaş altı vakalarda ölüm oranının yüksekliğine dair yanlış bilgi vardı. 60 yaş altı komorbid hastalığı olmayanların toplam içindeki payı yüzde 10 olduğunu söylüyoruz.” diyor.

Genom Analizine Göre, Koronavirüs İki Farklı Virüsün Birleşimi Olabilir

COVID-19 Nefes ve Konuşma Yoluyla Yayılabilir Mi?

Kendi Maskenizi Kendiniz Yapın; Dikiş Makinesine Gerek Yok

İnsanlar, COVID-19 Virüsünü Yıllardır Taşıyor Olabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here