Twitter 336 İşçisini İşten Çıkarıyor: Bunun Nasıl Bir Yararı Var?

0

Twitter genelde 140 karakter sınırlamasıyla tanınan bir sosyal ağ. Ancak bu sefer 336 rakamı ile gündeme oturmuş durumda. Bu rakam, Twitter’ın yönetim kurulunun pazartesi günü onayladığı kararla resmîleşen, yeniden yapılanma dolayısıyla işlerine son verilecek olan çalışan sayısı.

Yeni atanan icra kurulu başkanı (CEO) Jack Dorsey’nin çalışanlara attığı e-postada, “Ürün ve Mühendislik önümüzdeki planları gerçekleştirmek için en büyük yapısal değişikliğe gidecek departman olacak” ifadesini kullansa da diğer departmanların da işten çıkarmalardan etkileneceği düşünülüyor. Dorsey açıklamalarına “Mühendislik departmanının çalışmalarına daha küçük ve atik bir takımla daha hızlı devam edeceğini düşünüyoruz, ancak bu departman en büyük deparmanımız olarak kalmaya devam edecek. Organizasyonun geri kalan kısmı da buna paralel olarak tekrar şekillenecek.” şeklinde devam etti. Twitter işten çıkardıkları çalışanlarına “cömert bir çıkış paketi sunarak ve yeniş iş bulmalarında yardım ederek” destek olacak.

“Bu kolay bir şey değil ama yapılması gereken bir şey.” yazan Dorsey, “Dünyanın güçlü bir Twitter’a ihtiyacı var ve bu, bu amaca ulaşmamız için atılan başka bir adım.”. Twitter işlerine son verilen çalışanlarını aradı ama bu mesaj herkese zamanında ulaşamadı.

Bu seferki işten çıkarma dalgası “güçlü Twitter”ı elde etmek için alınan kararların sonuncusu niteliğini taşıyor. Şirket bu ayın başında, kod adı “Şimşek Projesi” olan, yeni özelliği “Anlar”ı tanıttı. Bu özellik basitçe günün en revaçta olan başlıklarını ve tweetlerini, fotoğraflar ve videolar da dahil olmak üzere bir sunu haline getiriyor.

Twitter geçtiğimiz çeyrekte aylık ortalama 316 milyon kullanıcıya sahipti. Ancak Facebook gibi 1,49 milyarlık kullanıcısı olan platformlarla rekabet edebilmesi için daha fazla kullanıcıya sahip olması gerekmekte. Bu işten çıkarmalar ve yeni özellikler Twitter’ın amaçlarına ulaşmasında yardımcı olacak mı? Bunu görmemiz zaman alacak ancak şirketin, (orijinal) icra kurulu başkanını (yeniden) işe alması, radikal değişiklikler yapınmaktan kaçınmadığını ortaya koyar nitelikte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz