Üç Boyutlu Yazıcınızı Geri Dönüştürülmüş Plastik İle Besleyin

Eğer bir üç boyutlu yazıcı almayı planlıyor ve bu yazıcı sayesinde bütün fikirlerinizi somut şeylere dönüştürmek istiyorsanız, işe yüksek miktarda plastik tel alarak başlayabilirsiniz. Çünkü bu plastik teller, üç boyutlu yazıcıların “mürekkebi”. Bu yolu seçmek istemiyorsanız bir ProtoCycler alarak kendi mürekkebinizi kendiniz üretebilirsiniz.

2013 yılında Dennon Oosterman ve eski sınıf arkadaşları Alex Kay ile David Joyce, pahalı plastik teller almaktan bitkin hale düştüler. Bunun önüne geçmek için ise kullanılan telleri tekrar kullanılabilir hale dönüştüren bir makine geliştirdiler. 700 ABD Doları değerindeki ProtoCycler, boş şişeler ve reddedilen üç boyutlu modeller gibi küçük plastik parçalarını ezerek onları sindirilebilir parçalara dönüştürüyor, eritiyor, presliyor ve bir makaranın etrafına sarıyor. Devamlılığı sağlamak için ise bilgisayar kontrollü çap geri besleme sistemi bünyesinde bulunan iki kamera vasıtasıyla telin genişliğini doğru bir şekilde ölçüyor.

Geri dönüşümü yapılan plastiğin ise birkaç eksisi bulunmakta. ProtoCycler’ın ürettiği ilk teller, sıfır tellerin dayanıklılığında ve standartlarında olsalar da her dönüşümde tellerin kalitesi de düşüyor. Modelinizin çok fazla çıktısını almak, bir süre sonra modelin zayıf ve kırılgan bir yapıda olmasına neden oluyor. Birden fazla renge sahip plastik ise boya gibi bir yapıya sahip. Başlangıçta bir problem teşkil etmese de bu durum sonraları tellerin kahverengi olmasına yol açıyor. Eğer niceliğin nitelikten daha önemli olduğu projeler üzerinde çalışıyorsanız elbette bunların hiçbiri siz ve projeniz için bir şey ifade etmiyor. Oosterman, “Herkes tamamen mükemmelleşene kadar tekrar tekrar üç boyutlu çıktı alabilir.” diyor.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

2 Yorum

  1. mehmet veysi dedi ki:

    Plastik atık deyip geçmemek lazım.İnsanlar belli bir sistemde israfın önüne geçmek için yolla çıktıklarında ulaştıkları sonuçlar çevreci,ekonomik ve daha çok kullanılabilir ürünler ortaya çıkarır.Geri dönüşümün tepesinde bulunan ve vazgeçilmez ikonu olan doğa,sözcük kalıplarımızda bulunan israf kelimesini çıkartacak mükemmel bir örnek ve düzeye sahiptir

  2. Haktan Çelik dedi ki:

    Büyük çapta fikirler için ayrı evinde projesini geliştiren araştırmacılar için ayrı faydaları var. Biraz daha yaygın olarak kullanılan bir makine olması halinde çöplerden bile plastik toplamaya çıkan öğrenciler, araştırmacılar, ve girişimciler görmek mümkün.

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir