Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Sanal Tura Katılabilirsiniz

1
601

Google’ın sokak görünümü bizi oldukça ilginç yerlere götürüyor. Bilgisayarınızın rahatlığında minyatür trenler diyarı “Wunderland”ı ziyaret edebilir, bir Millenium Falcon uçurabilir, Yosemite’de kaya tırmanışı yapabilir, bir yağmur ormanında halatla gezebilir ve daha pek çok macera yaşayabilirsiniz.

Artık, uzaya da gidebilir ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) içini ayrıntılı bir biçimde 360 derece görebilirsiniz.

Uzay istasyonunun yeni görüntüsü astronotlar tarafından sağlanıyor, bu ekibe Dış Uzay Görünümü adını verdikleri verileri toplamak için Google’la çalışan Thomas Pesquet de dahil.

Uzayda yaşamanın ve çalışmanın getirdiği belirli kısıtlamalar nedeniyle Sokak Görünümü bilgilerini Google’ın her zamanki yöntemlerini kullanarak toplamak mümkün değildi. Bunun yerine Sokak Görünümü ekibi ISS’te bulunan DSLR kameralar ve ekipmanları kullanarak görselleri toplamak için kütle çekimden bağımsız bir yöntem tasarlamak üzere Teksas Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde ve Alabama Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde NASA ile çalıştı. Sonrasında, uzaydaki hareketsiz fotoğrafları topladım, bunlar Dünya’ya gönderildiler ve ISS’in 360 derecelik panoramik bir görüntüsünü elde etmek için birleştirildiler. (Avrupa Uzay Ajansı Astronotu Thomas Pesquet’in blogundan) 

Bir blog yazısında Pesquet bilgi notlarının ISS’in etrafındaki farklı cisimler ve yerlerle ilgili faydalı notlarla birlikte ilk kez Google sokak görünümüne dahil edildiğini belirtti.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here