Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Çiçeği

0

Eğer iyi bir uzay otostopçucu değilseniz dünyanın 400 km üzerinde ve 29 bin kilometre hızla hareket ediyorken uzayda bir çiçek görüp onu alıp koklamanız neredeyse imkansızdır. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar uzaydaki çiçekleri koklayabiliyor, hem de özel olarak onlar için durmuyorlar.

Geçtiğimiz Aralık ayında NASA zinya çiçeklerinin iyi yetişmediğini açıklamıştı. Ancak ardından astronot Scott Kelly bu çiçeklerin bakımını üstlenmek istediğini NASA’ya bildirmişti. Biraz bakımla çiçeklerden bazıları tekrar eski hallerine döndü.

NASA çiçeklerle uzun zamandır ilgileniyor ancak biyolojilerini daha iyi anlamak için değil, astronotların streslerine çare bulabilmek için. İstasyonda çiçeklerin var olacak olması, astronotların akıl sağlıkları için daha iyi olabilir.

Zinya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yetiştirilecek ilk çiçek olacak ancak uzayda yetiştirilen ilk çiçek değil. Daha önce Ay çiçeği ve kabak gibi çiçekler yetiştirilmişti. İlerleyen yıllarda ise astronotlar tarafından marul ve domates yetiştirilmesi planlanıyor!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz