Uzak Morötesi (UVC) Işın, Havadaki Koronavirüsleri Güvenli Şekilde Öldürüyor

0
Deneyde kullanılan cihaz. Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi Vagelos Hekim ve Cerrah Fakültesi’nde yapılan çalışmada bulunanlara göre, havada gezen su damlacıklarındaki mevsimsel koronavirüslerin %99.9’undan fazlası, insanlar için güvenli olan özel bir morötesi ışık dalga boyuna maruz kaldıkları zaman ölüyor.

Çalışmanın baş yazarı, Columbia Üniversitesi Vagelos Hekim ve Cerrah Fakültesi’nde Radyasyon Biyofiziği profesörü ile Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi Radyolojik Araştırma Merkezi başkanı olan David Brenner, şöyle söylüyor: “Sonuçlarımıza göre, mevcut yasal sınırda uzak-UVC ışığıyla sürekli hava dezenfeksiyonu yapmak, insanların bulunduğu iç mekan ortamlarında hava kaynaklı virüs seviyesini büyük oranda sınırlayabilir.”

Geleneksel mikrop öldürücü UVC ışığı (254 nm dalga boyunda), boş hastane odaları veya boş metro vagonları gibi insanların bulunmadığı yerleri dezenfekte etmede kullanılabilir. Fakat insanların bulunduğu halka açık alanlarda, bu geleneksel morötesi lambalara doğrudan maruz kalmak mümkün değildir çünkü sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, insanların bulunduğu iç mekan alanlarını sürekli ve güvenli şekilde dezenfekte etmek için uzak-UVC ışığını (222 nm dalga boyunda) araştırıyormuş. Uzak-UVC ışığı, gözün gözyaşı tabakasını ve cildin dıştaki ölü hücre katmanını aşamıyor. Bu yüzden, vücuttaki canlı hücrelere ulaşamıyor veya onlara zarar veremiyor.

Araştırmacılar daha önce, uzak-UVC ışığının havada gezen grip virüslerini güvenli şekilde öldürebildiğini göstermiş.

Yeni makale bu araştırmayı genişleterek, COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsüne yapısal olarak benzeyen mevsimsel koronavirüsleri de bu kapsama dahil ediyor.

İki koronavirüs çeşidini uzak-UVC ışığına maruz bırakan araştırmacılar, virüslerin %99.9’unun ışığı çok düşük şekilde maruz kaldıktan sonra öldüğünü bulmuş.

Bu sonuçlara dayalı olarak araştırmacılar, ABD’deki mevcut yasal sınırlar çerçevesinde uzak-UVC ışığına sürekli maruz kalmanın, havayla taşınan virüslerin %90’ını yaklaşık 8 dakikada; %95’ini yaklaşık 11 dakikada; %99’unu yaklaşık 16 dakikada ve %99.9’unu ise yaklaşık 25 dakikada öldüreceğini tahmin ediyorlar.

Devam eden ayrı bir çalışmada ise araştırmacılar, uzak-UVC ışığının SARS-CoV-2’ye karşı verimliliğini test ediyorlar. Ön sonuçlar, uzak-UVC ışığın SARS-CoV-2’yi de bu kadar etkili şekilde öldürdüğünü gösteriyor.

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz