Antik Tarifleri Yeniden Canlandırmak İçin Kil Kaplardaki İzleri Kontrol Edin

0
1023
La Chamba'da çıkarılan bu yedi kabın kalıntıları, kapların içinde hazırlanan tüm yemeklerin kanıtlarını barındırıyor. Melanie Miller

Eğer toprağı kazarken seramikten yapılma antik bir pişirme kabına rast gelirseniz, onu temizlemeyin. Geçmişin mutfak sırlarını taşıyor olabilir.

Berkeley California Üniversitesi’nin önderlik ettiği bir araştırma takımı, perdahsız seramik pişirme malzemelerinin yalnızca son pişirilen yemeğin izlerini değil; muhtemelen kabın ömrü boyunca pişirilmiş önceki yemeklerin de izlerini taşıyıp, geçmişe bir pencere açabileceğini keşfetmiş.

Scientific Reports bülteninde sunulan bulgular, bin yıl öncesine uzanan yemek tariflerinin (mesela Aztek hindisi, mısır lapası veya belki de Son Akşam Yemeği’nde sunulan fasulye yahnisi), içinde hazırlandıkları toprak çanak çömleğe yapışan ve emilen kimyasal bileşiklerin çözümlenmesiyle ortaya çıkabileceğini öne sürüyor.

Çalışmanın ortak baş yazarı, Berkeley Arkeolojik Araştırma Tesisi’nde araştırmacı ve Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Melanie Miller şöyle söylüyor: “Verilerimiz, geçmişte insanların tükettiği bu yemekleri ve özel içerikleri restore etmemize yardımcı olabilir ve bunun karşılığında, antik toplulukların içerisindeki sosyal, politik ve çevresel ilişkilere ışık tutabilir.”

Yasmin Anwar/Berkeley California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here