Uzamak Mı İstiyorsunuz? Uzayda Bir Yıl Geçirmelisiniz!

0

Dünya’da boyunuz neredeyse tamamen ailenizden gelen genlerle belirleniyor. Büyümeniz durduğunda ise daha uzun olma ihtimaliniz kalmıyor tabi uzaya gitmeyecekseniz.

Scott Kelly Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir yılını geçirdikten sonra Dünya’ya tam 5 santim daha uzun olarak döndü.

Peki astronotun uzamasına ne sebep olmuştu? Uluslararası Uzay İstasyonu gibi sıfır yer çekimine sahip ortamlarda bulunmak omurgayı esnetebiliyor. Dünya’da yer çekimi omurgamızı sürekli olarak aşağı çekerek bir arada tutuyor. Fakat yer çekimini ortadan kaldırdığımızda omurga doğal olarak esniyor ve kişi daha uzun hale geliyor.

Fakat genellikle astronotlar uzaydayken normal boylarının maksimum yüzde üçü kadar uzayabiliyorlar. Dünya’ya döndükten bir kaç ay sonra ise tekrar aynı boy uzunluklarına dönüyorlar.

Sıfır yer çekiminin boyun uzamasına etkisinin yanı sıra insan vücudunda yarattığı bazı yan etkileri mevcut ve çoğu hala bilinmiyor. Bu yüzden NASA Scott Kelly ile o uzayda görevdeyken Dünya’da bulunan ikiz kardeşini fiziksel değişimleri gözlemleyebilmek için sürekli olarak teste tabii tutuyor.

Eğer daha uzun bir insan olmak istiyorsanız uzun uzay görevleri bulunan astronotlardan olabilirsiniz. Fakat buraya döndüğünüzde boyunuzun tekrar eskisi gibi olacağını unutmamanız gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz