Uzaydan Ucuz ve Hızlı İnternet Almaya Şimdi Bir Adım Daha Yakınız

0

Kullanılabilir uydu interneti yakında burada.

Pek çok kişi için bu, yıllar süren bir hayal olmuştu: Evinize gelen bir kablo yerine uydu aracılığıyla bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza gelen ultra hızlı, gecikmesiz internet.

Facebook, Google ve hatta SpaceX, bu fikri araştırdı. Kısmen, kocaman potansiyele sahip büyüyen bir pazara, yani gelişmekte olan ülkelere genişbant erişim satmayı umuyorlardı.

Fakat şimdi eski bir Google’cı ve Elon Musk’ın arkadaşı olan birisi, hepsinden önce davranarak ABD vatandaşlarını hedef alan yeni nesil bir uydu internet hizmeti kurma iznini alan ilk kişi oldu.

Eğer proje başarılı olursa, Birleşik Devletler’de her yerde genişbant sağlayarak, özellikle geleneksel kara tabanlı kablolar kullanılarak hızlı internet bağlantıları sağlamanın zor olabildiği kırsal bölgelerde, Amerikalılara ülke çapında fayda sağlayabilir.

Greg Wyler’ın yeni ağının kalbinde, hepsi de dünyanın etrafından yaklaşık 1.200 kilometre irtifada dönen 720 uyduluk bir filo var. İlk uydular gelecek yıl fırlatılacak ve hizmet 2019 yılı kadar erken başlayabilir.

Perşembe günü federal düzenleyiciler Wyler ve şirketi OneWeb’e, dünyaya internet ışınlayacak olan yayın araçlarını kullanma izni verdiler.

Uydu internet hizmetleri şu an mevcut. Fakat günümüz teknolojisi yavaş, pahalı ve bireysel müşteriler için büyük oranda erişim dışı.

Kullanıcılar, Netflix’i zar zor destekleyecek kadar hızlı bir bağlantı için günde 200 ABD Dolarına kadar para harcayabiliyorlar; bu durum, hizmeti sadece tüzel müşteriler için veya bazı durumlarda, bağlantısallığın bir gereklilik olduğu doğal afetlere cevap veren kurtarma görevlileri için gerçekçi yapıyor.

Bunun aksine, yeni nesil uydu internet hizmetleri, uyduları dünyaya daha yakın hale getirerek gecikmeyi azaltmayı vadediyor. Uydular sabit yörünge yerine alçak yörüngeye yerleştirilerek, internet verisi nakledilirken daha az süre geçmesi sağlanıyor; bu durum daha akıcı, daha hızlı internet deneyimine yol açıyor.

OneWeb FCC onayı alan ilk şirket olmuş olabilir, fakat son değil; Başkan Ajut Pai, kurumun daha fazla projeye yeşil ışık yakmayı umduğunu söylüyor.

“Önümüzdeki yıllarda Amerikalıların, kendi kaderlerini yazmak için gökyüzünde oldukları zaman bu ağları kullanabileceğini umuyoruz” diyor.

Wyler, 2007 yılında ticâri müşterileri hedefleyen benzer bir uydu ağı fırlatarak bu fikri test etmişti. O3b Ağları olarak bilinen o girişimin şimdi orta yörüngede yaklaşık 8.000 kilometre yükseklikte 12 uydusu var.

Şirket bunların, sadece daha yüksekte konumlandırılmış bir miktar uyduyla görebileceğinizden daha az gecikmeye sahip olup 1 Gbps’lik hızlar sağlama (Google Fiber kadar hızlı) yetenekleri olmasıyla övünüyor.

Fakat daha düşük yörüngelerde gecikmeyi azaltmanın bir bedeli var: Daha fazla uyduya ihtiyacınız var.

Uydular, alçak yörüngede daimi olarak bir bölgeye doğrulmak yerine, bir sabit konum uydusunun yaptığı gibi gezegenin etrafında dönüyorlar. İşte bu yüzden OneWeb’in yeni genişbant projesi, binlerce uydu planlıyor.

Bu arada SpaceX, alçak yörüngede 4.400 uyduluk çok daha tutkulu planlara sahip. Planları geçen sene diğer 10 kuruluş ile birlikte onay için FCC’ye gönderdi.

FCC, geçtiğimiz ay eğer bu şirketler de onay alırsa, hükümetin OneWeb’te olduğu gibi bunlar için de aynı beklentileri uygulayacağını söyledi.

 

 

 

 

The Washington Post

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz