Düşündüğünüz Gibi Görünmüyorsunuz

0

Bu durum suratınızı neden sadece özçekimlerde beğendiğinizi açıklayabilir.

Bütün fotoğraflarınızda görünüş şeklinizden nefret mi ediyorsunuz? Üzgünüz ama, yeni araştırmanın öne sürdüğüne göre aslında yüzünüz o şekilde olabilir. Gerçekte, araştırmanın gösterdiğine göre fotoğraflarda aslında nasıl göründüğümüzü tanımada çok berbatız, sıradaki profil resmimizi veya vesikalık fotoğrafımızı bir yabancıya seçtirsek daha iyi olur.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden bilim insanlarının bulduğuna göre, insanlar fotoğraflarda en çok kendine benzeyen hallerini bulmada, bir yabancıdan yüzde 7 daha kötü. Araştırmanın amacı, sınır denetlemesi gibi fotoğraf tanıma durumlarının zorluklarını anlamaktı, fakat ayrıca kendimizi beğendiğimiz bir fotoğrafı bulmanın neden bu kadar zor olduğuna biraz ışık tutmuş olabilir. Görünüşe göre, dünyanın geri kalanının bizi nasıl gördüğü konusunda hile yapıyoruz.

Baş araştırmacı Davie White, bir basın toplantısında şöyle konuşuyor: “Birinin yüz fotoğrafını bir dakikadan daha kısa süre gören yabancıların, benzerliğe karar vermede daha inanılır olması sezgilere ters görünüyor. Halbuki, her gün kendi yüzümüzle yaşıyor olmamıza rağmen, görünüşe göre birinin kendi görünüşünün bilgisi bir maliyete sahip. Mevcut hafıza suretleri, iyi suretlere sahip resimleri seçme veya geçerli görünüşümüzü samimiyetle resmetme yeteneğimize müdahale ediyor.”

White’ın takımı daha önce, fotoğlarına dayanarak insan tanımlama konusunda, pasaport kontrol edenlerin üniversite öğrencilerinden daha iyi olmadığını göstermişti ve bir yüzü tanımlama yeteneği, farklı fotoğraflar arasında geniş oranda çeşitlilik gösteriyordu. Fakat bu sefer araştırmayı daha ileri götürmeye ve insanların kendi yüzlerini ne kadar iyi tanıyabildiklerini görmeye karar verdiler.

Bunu yapmak için, 130 üniversite öğrencisine Facebook’tan kendilerinin 10 adet fotoğrafını indirmelerini söylediler ve sonra hangilerinin gerçek hayatta en çok, hangilerinin en az kendileri gibi göründüğünü derecelendirmelerini istediler. Daha sonra kendi yüzlerinin bir dakikalık web kamera videosunu ve iki fotoğraflarını çekmelerini sağladılar, birinde gülerken diğerinde ise nötr durdular.

Buna dayanarak araştırmacılar 16 yabancıya aynı Facebook fotoğraflarını derecelendirmelerini söylediler. Ayrıca 73 kişilik başka bir yabancı takımdan bir çevrimiçi yüz eşleştirme testini tamamlayıp hangi fotoğrafların en fazla katılımcılar gibi göründüğünü tarafsız bir şekilde derecelendirmelerini istediler.

Araştırmacıların bulduğuna göre yabancılar sadece 10 profil resmini katılımcılardan çok farklı bir sırada derecelendirmedi, aynı zamanda elde ettikleri sonuçlar çevrimiçi yüz eşleştirme testiyle karşılaştırıldığında yüzde 7 daha isabetliydi.

Peki yabancılar neden yüzünüzü sizden daha iyi tanıyor? Bunun sebebi sırf-maruz kalma etkisi denilen bir şey; yani en aşina olduğumuz şeyi tercih ediyoruz. Kendi ses kaydımız çalındığı zaman ondan nefret etmemizin sebebi bu, çünkü kafamızın içinde yankılanır şekilde duymaya çok alışığız, bu yüzden gerçek tonu bize yanlış geliyor. Ve çalışmaların gösterdiğine göre bu etki sanat ve edebiyattan müziğe kadar her şeyde mevcut.

İş nasıl göründüğümüze geldiğinde, en alışık olduğumuz görünüş, her gün aynada gördüğümüz olanı, yani yüz hatlarımızın ters göründüğü konum. Bu gerçek hayatta daha iyi veya daha kötü göründüğümüz anlamına değil, sadece yansımamızı tercih edeceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca insanların, diğer insanların çektiği fotoğraflarda neden sıklıkla kendi ters kamera özçekimlerini tercih ettiğini açıklıyor.

İlginç bir biçimde, araştırma ayrıca insanların birisi gülümsediği zaman fotoğrafları gibi görünüp görünmediğine karar vermede daha iyi olduklarını buldu. “Genelde fotoğrafların gülerken çekildiği ve bu fotoğrafların daha benzer yüzler olarak derecelendirildiği göz önüne alındığında, vesikalık fotoğraflarda yüz ifadelerine izin vermek belki faydalı olabilir,” diyor White. Sonuçlar British Journal of Psychology bülteninde yayınlandı.

O halde şimdi, gerçekte nasıl göründüğümüz ve ne zaman en iyi göründüğümüz konusunda korkunç yargıçlar olduğumuza dair bilimsel kanıtlara sahibiz, belki de nihayet tüm ördek suratlı özçekimlere son veririz ha?.. Lütfen?

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz