Grip Misiniz Yoksa Nezle Mi?

0

Fark eder mi?

Reçetesiz satılan ilaçlar ve çorbanın yardımı olur, değil mi? O kadar çabuk değil. Ne tür bir hastalık ile mücadele ettiğinizi öğrenmek önemlidir. Çünkü grip, akciğer enfeksiyonu ve zatürre gibi ciddi karışıklıklara yol açabilir. Hatta ölümcül bile olabilir. Grip tedavileri, belirtiler başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde en iyi şekilde işe yarar. Reçeteye yazılan antivirüs ilaçlar, hastalık süresini kısaltabilir.

Grip, hızlı ve öfkeli gelir

Eğer kamyon çarpmış gibi hissediyorsanız, muhtemelen gripsinizdir. Boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtiler, aniden başlamaya yatkındırlar. Nezleler genelde daha az şiddetlidir ve burun akıntısı veya tıkanıklığı içerebilir. Grip, 2 günden 5 güne kadar iyileşir, fakat bir hafta veya daha uzun bir süre yorgun hissedebilirsiniz. Nezleler yavaşça gelir ve yaklaşık bir hafta sürer.

Ateş: Genelde grip anlamına gelir

Bazı insanlar nezle oldukları zaman hafif şekilde ateşli olabilse de, çoğu olmaz. Eğer gripseniz, muhtemelen 37.5-38.5 derece veya daha yüksek bir ateşiniz olacaktır. Çocukların grip ateşleri daha yüksek olmaya yatkındır. Çocukların nezleyken ateşlerinin olması daha muhtemeldir.

Grip: Bitkinlik haftalar boyu sürebilir

Son derece yorgun ve her tarafınızın ağrıdığını hissetmeye başlamanız muhtemeldir. Bu bitkinlik ve zayıflık, 3 haftaya kadar sürebilir; hatta yaşça büyük insanlarda ve uzun vadeli (kronik) hastalıkları veya zayıf bir bağışıklık sistemi olanlarda daha uzun sürebilir. Nezlede, genelde sadece birkaç gün boyunca kötü hissedersiniz.

İkisi de baş ağrısına neden olabilir

Yine de nezle ile birlikte gelen baş ağrısı, virüsten kaynaklanan diğer belirtiler gibi gribin sebep olduğu baş ağrısından daha hafif olmaya yatkındır.

Öksürükler: Hem nezle hem de grip işaretidir

Nezle ve grip, solunumla ilgili hastalıklardır ve solunum yollarınızı etkiler, bu yüzden ikisi de öksürüğe sebep olabilir. Zatürre, gribin sebep olabildiği bir akciğer iltihaplanmasıdır. Eğer devamlı öksürüyorsanız, 48.5 dereceden yüksek ateşiniz varsa, üşüyorsanız, nefes alırken zorlanıyorsanız, nefes darlığınız varsa veya öksürdüğünüz zaman göğsünüz ağrıyorsa veya sarı-yeşil veyahut kanlı balgam çıkarıyorsanız, doktora gidin.

Kulak ağrıları: Nezleden mi yoksa gripten mi?

İki hastalık da, boğazınızı orta kulağınıza bağlayan östaki borusunu tahriş eder. Bu durum tekdüze veya şiddetli ağrıya sebep olabilir. Nezle ve griple alakalı kulak ağrıları genelde kendi kendine geçer. Eğer ağrı hastalığınızdan uzun sürerse veya ani, güçlü ağrı hissederseniz doktora görünün. Tedavi gerektiren bir kulak enfeksiyonunuz olabilir.

Nezleler: Genelde boğaz ağrısı ile başlar

Bu erken belirti 1 veya 2 gün sürmeye yatkındır. Burun akıntısı ve tıkanıklığı da yaygındır. Boğaz ağrıları griple birlikte de gelebilir. Fakat boğaz ağrınız varsa, muhtemelen bitkinlik ve hepsi birlikte gelen diğer belirtileriniz de olacaktır.

Tıkalı Burun: Nezle anlamına gelebilir

Ayrıca ateşiniz yoksa, çok ağrınız yoksa ve enerjiniz hepten gitmemişse, muhtemelen nezle olmuşsunuzdur; ancak grip olan pek çok insan da burunlarının tıkandığını ve hapşırdıklarını söyler.

Hem nezle hem de grip, sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir. Bunlar, elmacık kemikleriniz, alnınız veya burun kemiğiniz etrafında bulunan derin ve sürekli ağrı ile belli olur. Ağrı, genelde ani kafa hareketi veya eğilme ile kötüleşir. Sinüs enfeksiyonunu tedavi etmek için bir doktora ihtiyacınız olacak.

Grip sürüntü testleri, gribi hızlı bir şekilde belirleyebilir

Hangi hastalığınız olduğunu bilmenin en hızlı ve en iyi yolu, hastanede bir test yaptırmaktır. Burun veya boğaz sürüntüsü alınarak, genelde 30 dakika veya daha kısa sürede grip virüsü olup olmadığı söylenebilir. Eğer test grip olduğunuzu gösteriyorsa ve belirtileriniz son 48 saat içinde başladıysa, doktorunuz daha hızlı iyileşmenize yardımcı olması için antivirüs ilacı önerebilir.

Grip: Mümkün olduğu kadar kısa sürede antivirüs ilaçlarına başlayın

Eğer hasta oluşunuzun ilk 2 günü içinde almaya başlarsanız, bu ilaçlar sizi daha iyi hissettirebilir ve hastalığınızı 1-2 gün kısaltabilir. Reçetesiz satılan ürünler de öksürük ve burun tıkanıklığı gibi bazı belirtileri azaltabilir. Etiketleri ve talimatları dikkatlice okuyun, böylece ilaçların ne yaptığını ve nasıl alınacağını anlarsınız.

Nezle: Reçetesiz satılan ilaçlar, belirtileri hafifletebilir

Nefes rahatlatıcılar, öksürük kesiciler ve antihistaminler gibi eczane ilaçları, tıkanıklık, öksürük ve burunla ilgili belirtilere yardımcı olabilir. Asetaminofen, ibuprofen veya naproksen, ağrı veya baş ağrısını tedavi edebilir. Bütün ürün etiketlerinde aktif bileşenleri ve uyarıları okuyun. Pek çok öksürük ve nezle ilacı aynı bileşenleri içerir, bu yüzden dikkatli olmazsanız yanlışlıkla fazla içebilirsiniz. 18 yaşından küçük bir çocuğa aspirin vermeyin. Gribi tedavi etmek için aspirin kullanmak, çocuklarda Reye sendromu adı verilen bir durumla bağlantılanmıştır.

El yıkamak çok önemlidir

Ellerinizi iyi yıkayın, böylece diğer insanlara grip bulaştırmazsınız. Sabun ve sıcak su kullanın. Ellerinizi 20 saniye boyunca ovuşturun. Parmaklarınızın arasındaki ve tırnaklarınızın etrafındaki alanları unutmayın. Tamamen durulayın ve kurulayın. Alkole dayalı el temizleyicileri de işe yarar.
Nezle ve grip mevsiminde sık sık yıkayın, özellikle öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu sildikten sonra. Peçete bulamıyor musunuz? Elleriniz yerine dirseğinize hapşırın veya öksürün.

Aşılanın

Grip aşısı olun. Bu aşı, grip virüsünün zararsız türlerinden yapılmıştır ve gerçek virüse maruz kaldığınız zaman vücudunuzun onu tanıması ve onunla savaşmasına yardımcı olur. Duyduklarınıza rağmen, aşı sizi grip yapmaz.
Aşı özellikle 6 aydan daha büyük çocuklar, hamile kadınlar, 50 yaşından büyük yetişkinler ve uzun vadeli (kronik) hastalığı veya zayıf bağışıklık sistemleri olan insanlar için önemlidir.
2 yaşındaki veya daha büyük olan sağlıklı çocuklar ve 50 yaşın altındaki hamile olmayan sağlıklı yetişkinler, burun buharı aşısını tercih edebilirler.

Domuz gribi (H1N1) hâlâ bir tehdit mi?

Domuz gribi salgını, 2010 yılında resmî olarak bitti. Mevcut aşılar, domuz gribi ve mevsimsel gribe karşı koruma sağlıyor. İki tür de pek çok belirtiyi paylaşıyor: öksürük, boğaz ağrısı, ateş (grip olan herkesin ateşi olmaz) ve vücut ağrıları. Fakat domuz gribi olan pek çok insanda, kusma ve ishal gibi sindirim sorunları da olur.

 

 

 

 

WebMD

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz