Uzmanlar Her Zaman Daha İyi Tavsiye Vermiyor; Sadece Daha Fazla Veriyorlar

0
Fotoğraf: Medienstürmer/Unsplash

Yapılan yeni bir araştırma, alanındaki en yetenekli kişilerden tavsiye alan insanların genelde öyle olmasa bile bu durumun kendilerine yardımcı olduğunu düşündüklerini gösteriyor. Hatta insanlar, kendilerine tavsiye yazan kişiler hakkında hiçbir şey bilmediklerinde bile böyle düşünüyorlar.

Bir şeyin üstesinden gelmek için tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuzda kimden tavsiye istersiniz? O alandaki en başarılı kişilerden mi yoksa zor bela geçinen birinden mi? İnsanların çoğu en başarılı kişiyi seçer. Fakat bu kişinin tavsiyesi, diğer tavsiyelerden daha fazla yarar getirmeyebilir.

Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesinde çalışan ve geçenlerde Psychological Science bülteninde yayımlanan makalenin baş yazarı olan David Levari, “Performans yeteneği ve öğretme yeteneği her zaman aynı şey değildir” diyor. “Dolayısıyla en iyi performans gösteren kişiler, en iyi öğretmenler olmayabilir.”

Levari ve Amerikan Psikoloji Derneği üyeleri Daniel T. Gilbert (Harvard Üniversitesi) ile Timothy D. Wilson (Virginia Üniversitesi), yürüttükleri dört çalışmada en iyi performans gösteren kişilerin en azından bazı alanlarda diğer insanlardan daha iyi tavsiye vermediklerini keşfetmişler. Söz konusu kişiler, bunun yerine sadece daha fazla tavsiye vermiş.

“İnsanlar niceliği nitelikle karıştırıyor gibi görünüyor” diye yazıyor araştırmacılar. “Yaptığımız çalışmalar, en azından bazı durumlarda insanların en başarılı kişilerin tavsiyelerine fazla değer biçtiğini akla getiriyor.”

 

Kaynak: Amerikan Psikoloji Bilimi Birliği. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz